Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fałszywy wnuczek najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie

Data publikacji 22.11.2013

Policjanci z Łomży w wyniku intensywnej pracy ustalili 21-latka podejrzanego o dokonanie na terenie miasta szeregu oszustw metodą na wnuczka. Decyzją sądu, zatrzymany przez poznańskich policjantów mężczyzna, najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie.

Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Łomży prowadzili intensywne czynności związane z szeregiem oszustw metodą na wnuczka, które miały miejsce w lipcu tego roku na terenie miasta. W ich rezultacie starsze osoby przelały na konto osoby podającej się za jednego z ich członków rodziny w sumie 50 tysięcy złotych. Mundurowi w wyniku wnikliwej pracy ustalili, że osobą podejrzaną o te przestępstwa jest zamieszkujący w Poznaniu 21-latek. Dzięki współpracy z tamtejszymi policjantami mężczyzna w miniony poniedziałek został tam zatrzymany. Natomiast we środę został doprowadzony do łomżyńskiej prokuratury, gdzie usłyszał cztery zarzuty oszustwa i jeden dotyczący jego usiłowania. Wczoraj, Sąd Rejonowy w Łomży zastosował wobec młodego mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Teraz 21-latkiem zajmie się sąd. Grozi mu kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są dalsze zatrzymania.

Pomimo coraz większej świadomości i ostrożności mieszkańców województwa oraz zatrzymywaniu przez policjantów sprawców takich przestępstw mundurowi nadal apelują i przypominają, że aby nie stać się ofiarą oszusta musimy zawsze działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz przede wszystkim kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do naszych drzwi lub dzwoniąc podszywają się za naszych bliskich. Bądźmy także podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji. Nie dajmy się również nabrać na zachrypnięty, zmieniony głos rzekomego wnuczka oraz co jest bardzo ważne nie przekazujmy pieniędzy obcym i nie dokonujmy żadnych przelewów finansowych, nie mając pewności do kogo pieniądze trafią. Jednak najistotniejsze jest, aby w takim przypadku zawsze najpierw skontaktować się z osobą, do której pożyczka ma trafić, a o każdej próbie wyłudzenia natychmiast informować Policję.

Podstawowe zasady, dzięki którym nie staniemy się ofiarą oszusta:
•    skontaktuj się osobiście z osobą, do której pieniądze faktycznie mają trafić, a w przypadku rzekomych policjantów z dyżurnym najbliższej jednostki Policji;
•    potwierdź informację u innych członków rodziny;
•    nigdy nie ulegaj presji czasu, którą wywierają oszuści;
•    w przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że masz do czynienia z oszustem natychmiast powiadom Policję dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112.

NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ – POWIEDZ NIE!

(KWP w Białymstoku / mj)

Powrót na górę strony