Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Asp. sztab. Tomasz Królak 965. Kawalerem Orderu Uśmiechu

Data publikacji 27.11.2013

Wczoraj Kawalerem Orderu Uśmiechu został asp. sztab. Tomasz Królak ze świętokrzyskiej drogówki. Order Uśmiechu jest unikalnym odznaczeniem na świecie. Przyznaje się go dorosłym, których działalność jest wyjątkowa, nietuzinkowa i przynosi dzieciom najwięcej radości. Osoba nim odznaczona przyrzeka "być zawsze pogodnym i radość dzieciom przynosić". Jego laureatami jest już blisko 1000 osób z całego świata.

W uroczystości, która odbyła się w Sali Narad im. mjra Jana Piwnika Ponurego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach uczestniczył Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach insp. Jarosław Szymczyk i jego I Zastępca mł. insp. Rafał Kochańczyk, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych oraz reprezentanci instytucji na co dzień współpracujących z Policją, a także koledzy – policjanci z garnizonu świętokrzyskiego. Wyróżniony Orderem asp. szt. Tomasz Królak z uśmiechem wypił puchar soku z cytryny i został pasowany różą na Kawalera Orderu. Nowo pasowany Kawaler Orderu Uśmiechu przyrzekł także dzieciom i członkom Kapituły "być zawsze pogodnym i radość dzieciom przynosić". Uroczystość uświetnił występ artystyczny dzieci z Zespołu Szkół w Bilczy.

Asp. sztab Tomasz Królak w Policji pracuje od 1990 roku. Zawsze miał styczność z ruchem drogowym. Od 2006 roku jest tzw. profilaktykiem zajmującym się wychowaniem komunikacyjnym wśród najmłodszych uczestników w ruchu drogowym. Do tej pory kilkadziesiąt tysięcy dzieci brało udział w spotkaniach z asp. szt. Tomaszem Królakiem, czyli z „Showmanem” jak nazywają go dzieci. To on na spotkania z dziećmi zawsze przygotowuje nowy autorski program. Śpiewa, tańczy, gra na gitarze. W ten sposób, bawiąc uczy maluchy bezpiecznych zachowań na drodze.

Odznaczenie w formie medalu przedstawiającego uśmiechnięte słoneczko przyznawane jest przez Międzynarodową Kapitułę Orderu Uśmiechu. Spośród kandydatur nadesłanych przez dzieci z całego świata Kapituła wybiera laureatów. Kawalerem Orderu Uśmiechu zostaje dorosły, którego działalność jest wyjątkowa, nietuzinkowa i przynosi dzieciom najwięcej radości, często ratuje ich życie. Idea Orderu powstała w Polsce. Na jej pomysł wpadła w 1968 redakcja Kuriera Polskiego. W 1979 roku decyzją Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych Order Uśmiechu uzyskał status międzynarodowy. Przez 45 lat istnienia do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu przyjęto 950 osób z całego świata. Są wśród nich wybitne postaci takie jak: Jan Paweł II, XIV Dalajlama, Matka Teresa z Kalkuty, Królowa Szwecji Sylwia, Steven Spielberg, Joanne Rowling, Anna Dymna i wielu innych ludzi Wielkiego Serca.

(KWP w Kielcach / mj)

Powrót na górę strony