Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Prawo jazdy za łapówkę? Korupcyjny układ w Tarnowie rozbity

Data publikacji 27.11.2013

Policjanci z Zespołu do walki z Korupcją KMP w Tarnowie ujawnili proceder korupcji w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Tarnowie związany z powoływaniem się na wpływy i przyjmowaniem korzyści majątkowych, w zamian za uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu na prawo jazdy. W ścisłej współpracy z nadzorującą to śledztwo tarnowską Prokuraturą Okręgową, zatrzymano 19 osób powiązanych z korupcyjnym układem. W grupie tej znajduje się jeden z pracowników tarnowskiego MORD-u, dwóch właścicieli szkół nauki jazdy z terenu Brzeska i Tarnowa, pośrednik przekazujący korzyści majątkowe oraz wręczające je osoby.

W zamian za uzyskanie prawa jazdy, zainteresowani przekazywali kwoty od tysiąca do kilku tysięcy złotych. W trakcie przeprowadzonych przeszukań w Starostwie Powiatowym w Tarnowie, Brzesku, Dąbrowie Tarnowskiej, Bochni i Urzędzie Miasta Tarnowa, śledczy zabezpieczyli dokumentację osób, które w ten sposób uzyskały w tarnowskim MORD uprawnienia do kierowania pojazdami w okresie kilku ostatnich lat. Niektórym podejrzanym przedstawiono nawet po 150 zarzutów.

Zatrzymanym osobom prokuratura postawiła zarzuty dotyczące wręczania i przyjmowania korzyści majątkowych oraz pośredniczenia w ich uzyskiwaniu, za które grozi kara pozbawiania wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Trzy osoby zostały tymczasowo aresztowane na okres 3 miesięcy, wobec części pozostałych prokuratura zastosowała poręczenia majątkowe i zakaz opuszczania kraju, a także dozory policyjne.

W ujawniony przez policjantów z Tarnowa proceder może być zamieszanych nawet 200 osób. Planowane są kolejne zatrzymania.

(KWP w Krakowie / mw)

Powrót na górę strony