Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policja czuwa nad spokojnym przebiegiem wyborów

Data publikacji 21.10.2007

Podobnie jak w latach ubiegłych, także w trakcie tych wyborów do Sejmu i Senatu RP policjanci będą zapewniać bezpieczeństwo w rejonach przyległych do siedzib lokali wyborczych. Wzmocnione patrole rozpoczęły służbę w nocy z piątku na sobotę, czyli z chwilą ogłoszenia ciszy wyborczej i będą obecne w tych miejscach do momentu zakończenia głosowania. Policjantów wspierają funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej.

Policjanci będą w stałym kontakcie z przewodniczącymi lokali wyborczych w każdym z okręgów, tak, by móc szybko i stanowczo reagować na każde naruszenia prawa. Dyżury zakończą dopiero po przekazaniu głosów do Państwowej Komisji Wyborczej, a jeśli zajdzie taka potrzeba, będą pilotować przewóz dokumentacji wyborczej.

Do zadań Policji, jako jednego z podmiotów czuwających nad przestrzeganiem prawa, należy reagowanie na przypadki naruszenia ciszy wyborczej. Naruszenie ciszy wyborczej polega na prowadzeniu pod różną postacią agitacji wyborczej w wyznaczonym czasie. Cisza trwa od północy dnia poprzedzającego dzień głosowania do zamknięcia lokali wyborczych. Za jej naruszenie grozi kara grzywny do 5 tys. złotych. Natomiast, za publikowanie w tym czasie wyników przedwyborczych badań opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych lub przewidywanych wyników wyborów oraz za ogłaszanie wyników sondaży przeprowadzanych w dniu głosowania grozi kara grzywny od 500 tys. do 1 mln zł.

W czasie trwania ciszy wyborczej zabronione są również: wszelkie wystąpienia polityczne, manifestacje, audycje radiowe i telewizyjne z udziałem kandydatów, publikacje na ich temat, rozdawanie ulotek czy naklejanie plakatów. Za naruszenie ciszy wyborczej uważa się też wszelkie dynamiczne nośniki reklamy politycznej. Zabroniona jest także agitacja w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym on się znajduje. Mogą tam wisieć tylko te plakaty reklamujące partie polityczne, które zostały umieszczone przed ciszą.
Jak twierdzą eksperci z Państwowej Komisji Wyborczej naruszeniem ciszy wyborczej będzie również eksponowanie materiałów propagujących osoby lub partie na przemieszczających się pojazdach. Jeżeli pojazd, oklejony materiałami agitacyjnymi, nie przemieszcza się w okresie ciszy wyborczej, jest to oceniane tak, jakby ten materiał był umieszczony na nieruchomości. Jeżeli się przemieszcza, to jest to aktywne agitowanie i naruszenie ciszy wyborczej.

Powyższymi sprawami zajmują się sądy grodzkie. Jeśli ktoś zauważy, że cisza wyborcza została naruszona powinien zawiadomić Policję.

Powrót na górę strony