Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci z CBŚ rozbili międzynarodową siatkę przemytników narkotyków

Data publikacji 28.11.2013

Policjanci CBŚ, współpracując z policją norweską, rozbili międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się przemytem narkotyków. Zatrzymano 13 osób, w tym szefa grupy. Z ustaleń śledczych wynika, że przez ponad 2 lata siatka przestępcza mogła przemycić ponad 100 kg narkotyków, głównie kokainy i heroiny, ukrytych w żołądkach kurierów.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego, rozpracowując środowisko zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się międzynarodowym przemytem narkotyków, uderzyli w kolejną z nich, likwidując tym samym międzynarodową siatkę przemytników.

Jednak zanim do tego doszło, policjanci zbierali bardzo szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych członków grupy, jej struktur, mechanizmu jej działania, prowadzili zakrojone na szeroką skalę działania operacyjne. Z uwagi na fakt, że grupa skupiała obywateli różnych narodowości, m.in. z Polski, Rosji, Gruzji, Ukrainy, Białorusi, a narkotyki m.in. miały trafiać do grup przestępczych narodowości nigeryjskiej działających na terenie Skandynawii, policjanci współpracowali z kolegami z Norwegii. Wymiana informacji i zgromadzony materiał pozwoliły na rozpracowanie mechanizmu działania grupy.

Z ustaleń policjantów wynikało, że jej szefem był 43-letni Piotr B., na co dzień mieszkający w Holandii. To on dzięki rozległym kontaktom biznesowo-towarzyskim miał organizować transport narkotyków m.in. z Maroka, Peru, Ekwadoru do Holandii, a stamtąd do Japonii, Brazylii, na teren Skandynawii oraz Polski. Odpowiadał on również za rozliczenia finansowe. Z prowadzonego postępowania wynika, że 43-latek miał zastępcę – Daniela S. 37-latek był odpowiedzialny za pozyskiwanie kurierów z Polski, którzy kokainę i heroinę przemycali, ukrywając ją w swoich żołądkach.

Pierwsze zatrzymania miały miejsce w lutym br. Wówczas na terenie Olsztyna zostało zatrzymanych 2 kurierów, którzy mieli przy sobie 0,5 kg marihuany oraz kilkadziesiąt tabletek ekstazy. Już kilka dni później kryminalni zatrzymali w jednym z moteli powiatu mrągowskiego ukrywającego się Daniela S. Mężczyzna doskonale wiedział, że szukają go policjanci. Funkcjonariusze zarówno w kraju, jak i w Skandynawii, sukcesywnie zatrzymywali kolejnych kurierów. Tylko na terenie województwa warmińsko-mazurskiego policjanci CBŚ zatrzymali 11 z nich w wieku od 20 do 50 lat. W ręce kryminalnych trafił także szef grupy – Piotr B. Mężczyzna został zatrzymany na Śląsku. Z relacji policjantów wynikało, że 43-latek wyglądał na bardzo zaskoczonego, pomimo że zdawał sobie sprawę, że jego zastępca i kurierzy trafili już za kratki.

Z ustaleń śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Olsztynie wynika, że zorganizowana międzynarodowa grupa przestępcza mogła przez ponad 2 lata swojej działalności przemycić ponad 100 kg narkotyków, głównie kokainy oraz heroiny. Szacuje się, że 1/3 tej ilości mogła trafić na  Warmię i Mazury oraz do województw ościennych.

Piotr B. oraz Daniel S. usłyszeli zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz przemytu, pozostałym jej członkom przedstawiono zarzuty udziału w takiej grupie oraz przemytu. 11 osób z 13 zostało tymczasowo aresztowanych, wobec 2 pozostałych zastosowano policyjne dozory oraz poręczenia majątkowe.

Podejrzanym za przemyt znacznych ilości środków odurzających grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.

Sprawa ma charakter rozwojowy, policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań. Pozostało jeszcze kilka wątków do wyjaśnienia.   
 
(KWP w Olsztynie / mj)

Film CBŚ: Kokainę i heroinę przemycali w żołądkach – policjanci rozbili międzynarodową siatkę przemytników

Opis filmu: cbś, narkotyki, zorganizowane grupy przestępcze, przemyt, współpraca międzynarodowa, kokaina, heriona

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik CBŚ: Kokainę i heroinę przemycali w żołądkach – policjanci rozbili międzynarodową siatkę przemytników (format flv - rozmiar 10.74 MB)

Powrót na górę strony