Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbita grupa wprowadzająca do obrotu wyroby tytoniowe

Data publikacji 28.11.2013

Policjanci Centralnego Biura Śledczego wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej rozbili międzynarodową zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się przemytem zza wschodniej granicy oraz wprowadzaniem do obrotu na terenie prawie całej Polski hurtowych ilości wyrobów tytoniowych. Zatrzymano 10 członków grupy i zabezpieczono około 1 mln sztuk nielegalnych papierosów oraz skażony alkohol.

Nielegalne wyroby tytoniowe od pewnego czasu pojawiały się w ilościach hurtowych na terenie całej Polski. Są to głównie papierosy oraz krajanka tytoniowa bez polskich znaków akcyzy, które są przemycane na teren naszego kraju zza wschodniej granicy. W przemycie oraz hurtowej dystrybucji tych towarów specjalizują się zorganizowane grupy przestępcze złożone zarówno z obywateli polskich jak i obywateli byłych krajów ZSRR. Za działalnością każdej z tych grup stoją wielomilionowe straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconej akcyzy.

W ciągu ostatnich dni miała miejsce akcja policjantów Centralnego Biura Śledczego w Krakowie oraz funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, podczas której rozbito jedną z takich międzynarodowych grup, zajmującą się wprowadzaniem do obrotu na terenie Polski hurtowych ilości papierosów oraz krajanki tytoniowej pochodzących z Ukrainy. W trakcie realizacji przeprowadzonej na terenie województwa lubelskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego oraz małopolskiego zabezpieczono około 1 mln sztuk papierosów bez akcyzy oraz zatrzymano 10 osób w wieku od 25 do 40 lat. Szajka była bardzo dobrze zorganizowana i zhierarchizowana. W skład grupy, na czele której stał 36-letni mężczyzna, mieszkaniec woj. lubelskiego, wchodzili oprócz Polaków m.in. obywatel Armenii, Azerbejdżanu oraz Ukrainy. Do przechowywania przemyconego towaru przestępcy wykorzystywali specjalnie wynajęte do tego celu magazyny oraz garaże na terenie całego kraju. Z tych miejsc towar był dostarczany przez członków grupy do odbiorów półhurtowych, a następnie wprowadzany był do obrotu detalicznego.

Policjanci szacują, że grupa ta w okresie swojej rocznej działalności mogła wprowadzić na czarny rynek co najmniej 5 mln sztuk papierosów oraz co najmniej pół tony krajanki tytoniowej o wartości 3 mln złotych. Straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych podatków sięgają 4 mln złotych.

Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także obrotu nielegalnymi wyrobami tytoniowymi. 3 osoby zostały tymczasowo aresztowane, natomiast wobec pozostałych zastosowano dozór policyjnych, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenie majątkowe. Ponadto zajęto mienie podejrzanych na poczet przyszłych kar i grzywien w wysokości 1,5 mln złotych. Sprawa ma charakter rozwojowy, przewidywane są dalsze zatrzymania.

(KWP w Krakowie / mj)

Film Rozbita grupa wprowadzająca do obrotu wyroby tytoniowe

Opis filmu: cbś, nielegalne papierosy, nielegalny tytoń, zorganizowane grupy przestępcze, przestępczość gospodarcza, przemyt

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Rozbita grupa wprowadzająca do obrotu wyroby tytoniowe (format flv - rozmiar 997.96 KB)

Powrót na górę strony