Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowiedzą za oszustwa w sieci, usłyszeli ponad 90 zarzutów

Data publikacji 29.11.2013

Zarzuty oszustw przedstawione zostały przez policjantów dwóm 24-letnim mieszkańcom województwa pomorskiego. Jak ustalili śledczy, mężczyźni na portalu aukcyjnym wystawiali do sprzedaży telefony, tablety i konsole do gier. Założyli tez kilka kont bankowych, na które przyjmowali zaliczki lub pełne kwoty za towar. Pokrzywdzeni pochodzą z całego kraju, straty na ich szkodę szacowane są na kwotę około 30 tys. złotych. Za oszustwo grozi kara pozbawienia wolności do lat 8.

Puławscy policjanci, którzy  walczą z przestępczością gospodarczą, od kilku miesięcy prowadzą postępowanie w sprawie oszustw dokonywanych na jednym z portali aukcyjnych. Jak ustalili śledczy, od stycznia do sierpnia tego roku trzej młodzi mężczyźni w wieku 21 i 24 lat oszukali wiele osób.

Sprawcy podróżowali po całej Polsce, logując się do Internetu za pomocą darmowych sieci Wi-Fi. Na portalu aukcyjnym wystawiali do sprzedaży telefony komórkowe, tablety i konsole do gier. Założyli też kilka kont bankowych, na które przyjmowali zaliczki lub pełne kwoty za towar, ale nigdy nie wysyłali zamówień kupującym. Pieniądze z przestępstw przeznaczali na "dobrą zabawę”. 

Pokrzywdzeni pochodzą z całego kraju. Straty na ich szkodę szacowane są, na tym etapie postępowania,  na około 30 tys. złotych.

Do aresztu trafiło dwóch zamieszkanych w przestępczy proceder mężczyzn. Oszuści zatrzymani zostali przez policjantów z Chojnic.  W dalszym ciągu poszukiwany jest ich kompan od nielegalnych „interesów”.

Wczoraj i przedwczoraj puławscy policjanci postawili dwóm podejrzanym łącznie 91 zarzutów dotyczących oszustw. W dalszym ciągu spływają zawiadomienia od pokrzywdzonych. W konsekwencji zarzutów może być jeszcze więcej.

Zgodnie z kodeksem karnym za przestępstwo oszustwa grozi kara pozbawienia wolności do lat 8.

Policjanci apelują o ostrożność do wszystkich osób , które dokonują zakupów w sieci. Pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego. Przed zakupem w wirtualnym sklepie bądź od nieznanej osoby zasięgnijmy opinii o sprzedawcy i sprawdźmy jego rzetelność.

(KWP w Lublinie / mg)

Powrót na górę strony