Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Czy kobiety coraz częściej biją swoich partnerów ?

Data publikacji 21.10.2007

Analizując dane statystyczne obserwujemy wzrost liczby krzywdzonych przemocą mężczyzn. Jest on nawet kilkakrotnie większy niż ma to miejsce w innych grupach pokrzywdzonych. Pojawia się pytanie: czy naprawdę mężczyźni stają się coraz częściej ofiarami przemocy domowej ? Czy coraz częściej fizycznie i psychicznie znęcają się nam nimi ich najbliżsi? Czy rzeczywiście kobiety coraz częściej biją mężczyzn ?

Taki wniosek może nasunąć się po analizie danych statystycznych dotyczących przemocy w rodzinie. Oczywiście w dalszym ciągu to kobiety w zdecydowanej większości są ofiarami takich przestępstw, jednak 143 procentowy wzrost liczby mężczyzn, padających ofiarą przestępstwa w czterech ścianach jest zastanawiający. Jeszcze w 1999 r. policjanci zarejestrowali w procedurze interwencji „Niebieskie Karty” 4.239 mężczyzn – ofiar przemocy, natomiast w 2006 r. było ich już 10.313, czyli o 143 % więcej. W półroczu 2007 r. policjanci ujawnili 4.408 doznających przemocy mężczyzn, czyli więcej niż w całym 1999 r.

W żadnej innej grupie pokrzywdzonych, w tym samym okresie, policjanci nie stwierdzili tak intensywnego wzrostu liczby pokrzywdzonych:
• w grupie kobiet wzrost wyniósł prawie 65 %
• w grupie dzieci do lat 13 wzrost wyniósł prawie 60 %
• w grupie dzieci w wieku 13 – 18 lat wzrost wyniósł prawie 35 %

Wyraźnie widać, że wzrost liczby krzywdzonych przemocą mężczyzn jest nawet kilkakrotnie większy niż ma to miejsce w innych grupach pokrzywdzonych. Pojawia się pytanie: czy naprawdę mężczyźni stają się coraz częściej ofiarami przemocy domowej, czy coraz częściej fizycznie i psychicznie znęcają się nam nimi ich najbliżsi? Czy też jest inna przyczyna zmian statystycznych?

Z doświadczeń Policji wynika, że dwiema grupami do których najtrudniej jest dotrzeć z diagnozą i pomocą, są najmłodsze dzieci i właśnie mężczyźni. To mężczyznom uwarunkowania psychiczne, względy kulturowe, opinia środowiska utrudniają przełamanie zmowy milczenia w sytuacji przemocy wobec swojej osoby. Ale jednocześnie kształtowana przez policjantów świadomość prawna wśród ofiar tego rodzaju przestępczości jest coraz większa, a co za tym idzie, coraz więcej osób tzw. mocnej płci, decyduje się na zgłaszanie tego typu czynów.

W tym samym okresie (1999 - 2006 r.) policjanci zarejestrowali także zmiany wśród sprawców przemocy. Ogólna liczba sprawców przemocy wzrosła o prawie 59 %, przy jednoczesnym wzroście sprawców mężczyzn o ponad 69 % i sprawców kobiet o prawie 122 %. Zmniejszyła się natomiast liczba nieletnich sprawców przemocy o prawie 49 %.

Przyczyny te mogą być w pewnym stopniu odpowiedzialne za statystyczny wzrost liczby krzywdzonych mężczyzn. Oczywiście mówimy tu o przypadkach przemocy zgłoszonych Policji, czyli tych, które ujrzały światło dzienne. Trudno ocenić, jak duża jest tzw. ciemna liczba. Dlatego tak ważne w walce z tego rodzaju przestępczością jest przełamanie zmowy milczenia. Przemoc domowa jest przestępstwem i każdy człowiek jej doznający podlega ochronie prawnej i może liczyć na pomoc Policji.

Przemoc w rodzinie - statystyka

Przemoc w rodzinie - procedura pn."Niebieskie karty"

Powrót na górę strony