Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Działania wobec przestępczości pseudokibiców

Data publikacji 29.11.2013

Systematyczne działania Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Policji wymierzone w przestępczość okołostadionową stale przynoszą rezultaty. Niemal każdego dnia funkcjonariusze informują o kolejnych zatrzymaniach i zarzutach wobec środowisk pseudokibiców.

Wczoraj Policja zatrzymała 149 kiboli włoskiego Lazio, którzy zaatakowali funkcjonariuszy kamieniami, słupkami i koszami na śmieci. Zatrzymani zostali natychmiast doprowadzeni do jednostek Policji.  Zabezpieczono przy nich niebezpieczne narzędzia, w tym noże i pałki.

W mijającym tygodniu lubelski sąd skazał dwóch pseudokibiców na 4 miesiące pozbawienia wolności i 3-letni zakaz wstępu na imprezy masowe. Mężczyźni zostali zatrzymani przez Policję za odpalenie i rzucenie na murawę rac świetlnych podczas meczu między Górnikiem Łęczna a GKS Tychy.

Po awanturze na meczu Zawiszy Bydgoszcz i Widzewa Łódź analiza zgromadzonych przez funkcjonariuszy materiałów dowodowych pozwoliła na przedstawienie zarzutów 16 osobom. Czynności wykonywane przez kryminalnych nadzorował prokurator rejonowy z Bydgoszczy.

Niedawno pisaliśmy też o systematycznych działaniach małopolskiej Policji przeciw przestępczości pseudokibiców (przeczytaj >>). Tylko w październiku funkcjonariusze zatrzymali ponad 30 kiboli powiązanych ze środowiskami przestępczymi.  M.in. dzięki tym działaniom Kraków jest coraz bardziej bezpieczny. W stolicy małopolski stale odnotowuje się spadek ilości zabójstw, rozbojów i wymuszeń. Warto przypomnieć, że jeszcze w październiku minister Bartłomiej Sienkiewicz podjął decyzję o zwiększeniu ilości policjantów na krakowskich ulicach oraz o wprowadzeniu staży aplikacyjnych w tym mieście.  

Policjanci zapobiegają również tzw. ustawkom. Pod koniec października łódzcy funkcjonariusze nie dopuścili do bójki między pseudokibicami Arki Gdynia i Sparty Praga. W autach zatrzymanych osób znaleziono kilkanaście par rękawic do walk, ochraniacze na szczękę, gaz pieprzowy, maczetę, ochraniacze na genitalia, latarkę z paralizatorem, metalową rurkę oraz imitację kija do gry w golfa.

Warto również przypomnieć, że podczas lipcowego spotkania ministra Bartłomieja Sienkiewicza z Prokuratorem Generalnym Andrzejem Seremetem podjęto decyzję o powołaniu prokuratorów zajmujących się tylko przestępstwami związanymi z ksenofobią i rasizmem. Prokuratorzy są dostępni dla policjantów przez 24 godziny na dobę w sytuacjach, gdy zajdzie konieczność natychmiastowej reakcji, takiej jak ocena materiału dowodowego i kwalifikowanie go do przedstawienia zarzutów.  W niektórych miastach pracują również prokuratorzy dedykowani do spraw związanych z przestępczością pseudokibiców. Dodatkowo prowadzone są działania edukacyjne w formie warsztatów, służące wymianie doświadczeń między prokuratorami, przedstawicielami MSW a Policją. Celem warsztatów jest przede wszystkim ujednolicenie działań i usprawnienie przepływu informacji.

(źródło: msw.gov.pl)

 

Powrót na górę strony