Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymany oszust

Data publikacji 03.12.2013

Oszust, który posłużył się wirtualnymi kartami płatniczymi, wykonując transakcje bez autoryzacji użytkowników, został zatrzymany. Policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej odzyskali prawie całą kwotę z ponad 200 tys. złotych wykradzionych przez sprawcę.

Mężczyzna podejrzewany o dokonanie oszustwa z użyciem wirtualnych kart płatniczych wpadł w ręce policjantów kilka dni po dokonanym przestępstwie - niewiele zdążył wydać z pieniędzy, które wykradł. Policjanci udowodnili mu popełnienie oszustwa, ale jest to dopiero początek sprawy – sprawdzają czy mógł popełnić więcej tego typu przestępstw oraz skąd posiadał dane użytkowników kont bankowych praktycznie z całego świata.

Jaki był mechanizm oszustwa? Na początku mężczyzna założył fałszywe konto zawierając jednocześnie umowę na korzystanie z terminali POS. Później wykonał kilkadziesiąt transakcji płatniczych korzystając z danych użytkowników kont bankowych z całego świata. Bez autoryzacji właścicieli tych kont przelał na znany sobie rachunek bankowy ponad 200 tysięcy złotych. Na szczęście nie zdążył wydać tych pieniędzy – szybko podjęte przez policjantów działania pozwoliły na odzyskanie prawie całej kwoty pieniędzy.

Funkcjonariusze zabezpieczyli czytniki POS, jakie zatrzymany mężczyzna posiadał w wynajmowanym mieszkaniu, komputer oraz dane użytkowników z wielu państw świata. Policjanci sprawdzą w jaki sposób sprawca oszustwa wszedł w posiadanie danych użytkowników wirtualnych kart, niezbędnych do przeprowadzenia transakcji.

Mężczyzna tłumaczył, że prowadził działalność w zakresie usług hotelarsko – gastronomicznych, specjalizował się w organizowaniu wieczorów kawalerskich i przeprowadzone transakcje stanowiły zapłatę za udział w takich imprezach. Nie posiadał jednak ani jednego dokumentu, który potwierdzałby prawdziwość takiej działalności. Zatrzymanemu (karanemu już wcześniej za podobne przestępstwa) przedstawiono zarzuty oszustwa - wyłudzenia mienia znacznej wartości.

33-letni mieszkaniec Pomorza oddany został pod policyjny dozór.

(KWP w Krakowie / mj)

Film Zatrzymany oszust

Opis filmu: oszustwa, przestępczość gospodarcza

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Zatrzymany oszust (format flv - rozmiar 2.39 MB)

Powrót na górę strony