Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzali pieniądze "na krewnego" - 14 zatrzymanych

Data publikacji 05.12.2013

Stołeczni kryminalni zatrzymali kolejne osoby podejrzewane o oszustwa metodą „na krewnego”. Od lipca policjanci zatrzymali już czternaście osób. Z ustaleń policjantów wynika, że mogły one dokonać nawet kilkunastu oszustw. Terenem ich działania była Warszawa, Wyszków, Białystok, a nawet Gdańsk i Gdynia. Zatrzymanym grozi kara do 8 lat więzienia.

Kryminalni od lipca rozpracowywali grupę osób wyłudzających pieniądze metodą „na krewnego”. Z ustaleń policjantów wynikało, że oszuści wyłudzają pieniądze od starszych ludzi. Sprawcy dzwonili do wytypowanych osób i - podając się za ich krewnych - prosili o pilną pożyczkę gotówki. Po wstępnych ustaleniach policjanci zatrzymali 21-letnią Ewę R. Kobieta wpadła, gdy próbowała odebrać 30 tysięcy złotych od mężczyzny, do którego oszust zadzwonił chwilę wcześniej, podszywając się za członka rodziny.

Kolejnymi zatrzymanymi byli 39-letni Piotr J., 43-letni Piotr B. oraz 43-letnia Anna K. Z ustaleń policjantów wynika, że mogą oni mieć związek z oszustwem, do którego doszło na początku sierpnia. Ofiarą padł 66-letni mieszkaniec Ursynowa. Mężczyzna był przekonany, że rozmawiał ze swoim bratankiem, który poprosił go o pożyczkę na rozkręcenie interesu i przelał mu dużą sumę pieniędzy. Kiedy pokrzywdzony zorientował się, że został oszukany powiadomił policjantów. Cała trójka wpadła w ręce kryminalnych na terenie Białołęki. Niewykluczone, że tuż przed zatrzymaniem, wyłudzili oni kolejne pieniądze, które właśnie mieli podzielić między sobą. Policjanci znaleźli przy nich 5200 USD.
Pod koniec sierpnia policjanci zatrzymali Klaudię S. (21 l.), Kamila C. (20 l.), Jarosława W. (43 l.) i Łukasza S. (22 l.). Wszyscy wpadli przy jednym z banków, tuż po odbiorze ponad 12 tysięcy złotych, które wpłacił poszkodowany z Białegostoku. Wobec zatrzymanych sąd podjął decyzję o zastosowaniu tymczasowego aresztowania.

Przez kolejne dwa miesiące stołeczni kryminalni wyjaśniali okoliczności zgłoszonych spraw i dokładnie je analizowali. W tym celu została powołana specjalna grupa zajmująca się zwalczaniem oszustw metodą "na krewnego". W efekcie podjętych działań policjanci ustalili kolejne sześć osób podejrzanych o dokonywanie oszustw na terenie Warszawy. 3 grudnia, punktualnie o 6:00 rano, kryminalni zapukali do drzwi sześciu mieszkań. Joanna C. (38 l.), Aneta K. (30 l.), Paweł K. (33 l.), Sebastian K. (34 l.), Daniel B. (29 l.) i Adam T. (38 l.) zostali zatrzymani na polecenie prokuratury. Następnie zostali przesłuchani i usłyszeli zarzuty dokonania oszustw. Pierwsze cztery osoby trafiły na 3 miesiące do aresztu, a pozostałe dwie zostały objęte dozorem policyjnym.

Z ustaleń policjantów wynika, że zatrzymani mogli dokonać nawet kilkunastu oszustw. Swoje ofiary typowali na terenie Warszawy, Wyszkowa, Białegostoku, a nawet Gdańska. Grozi im kara do 8 lat więzienia.

Sprawa jest rozwojowa i policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

(KSP / mg)

Powrót na górę strony