Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podejrzany o skimming w rękach policjantów

Data publikacji 10.12.2013

Nawet do 25 lat pozbawienia wolności grozi mężczyźnie ustalonemu i zatrzymanemu przez wrocławskich policjantów, podejrzanemu o przestępstwo skimmingu, czyli sczytywanie danych z kart bankomatowych. Podejrzany zamontował na dwóch bankomatach urządzenia służące do podglądania wprowadzanego kodu PIN oraz skanowania kart bankomatowych. Funkcjonariusze zabezpieczyli liczne przyrządy służące do przestępczego procederu.

Policjanci Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą z wrocławskiej komendy miejskiej zatrzymali mężczyznę podejrzanego o skimming, czyli sczytywanie danych z kart bankomatowych. Zatrzymany to 27-letni obywatel Bułgarii. Podejrzany trafił do policyjnego aresztu. Policjanci Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą z wrocławskiej komendy miejskiej zatrzymali mężczyznę podejrzanego o skimming, czyli sczytywanie danych z kart bankomatowych. Zatrzymany to 27-letni obywatel Bułgarii. Podejrzany trafił do policyjnego aresztu.

Do zatrzymania doszło w weekend, po tym jak funkcjonariusze w wyniku prowadzonych czynności ujawnili na dwóch bankomatach we Wrocławiu zamontowane urządzenia służące do podglądania wprowadzanego kodu PIN oraz skanowania kart bankomatowych. Natychmiast powiadomiono odpowiednie banki i wyłączono bankomaty z użytku. Urządzenia zostały zdemontowane i zabezpieczone.

W wyniku dalszych działań policjanci ustalili, a następnie zatrzymali w jednym z hoteli we Wrocławiu mężczyznę podejrzewanego o przestępstwo skimmingu. Gdy funkcjonariusze weszli do wynajmowanego przez niego pokoju, mężczyzna był kompletnie zaskoczony.

W pokoju hotelowym zabezpieczono liczne przyrządy służące do przestępczego procederu: m.in. czytniki kart bankomatowych wbudowanych w elementy imitujące części bankomatów, specjalne nakładki imitujące element bankomatu wyposażone w zasilanie oraz mikrokamerę z kartą pamięci, taśmy klejące służące do montażu tych urządzeń na bankomatach oraz szereg innych urządzeń - karty pamięci, baterie i podzespoły elektroniczne.

Przestępczy proceder polegał na skanowaniu paska magnetycznego w momencie wkładania karty do bankomatu oraz nagraniu przez kamerę wprowadzanego numeru PIN. Kamera z zasilaniem oraz czytnik kart zostały sprytnie schowane w elementy doklejone do bankomatu. Następnie po zdemontowaniu urządzenia z bankomatu sprawca komplet danych (PIN i dane z paska magnetycznego) przesyłał drogę mailową do innego kraju.

Jak wynika z ustaleń policjantów zajmujących się tą sprawą, zatrzymany mężczyzna działał we Wrocławiu i w Krakowie, a także na terenie Czech. Obecnie ustalane jest z ilu kart mógł sczytać dane. Zatrzymanemu za przestępstwa, o które jest podejrzany grozi w świetle kodeksu karnego nawet do 25 lat pozbawienia wolności. O dalszym losie zatrzymanego zdecyduje teraz sąd.

Policja przypomina, aby każdorazowo przed skorzystaniem z bankomatu przyjrzeć się urządzeniu, czy nie ma na nim jakichś podejrzanie wyglądających elementów doczepionych do bankomatu. Naszą uwagę powinien zwrócić każdy element, który sprawia wrażenie, że nie stanowi integralnej całości urządzenia, np. stopień zużycia elementu jest inny niż pozostałych urządzeń bankomatu. O każdym naszym podejrzeniu powinniśmy niezwłocznie powiadomić właściwy bank lub policję.

(KWP we Wrocławiu / mj)

Film Podejrzany o skimming w rękach policjantów

Opis filmu: skimming, bankomaty

Pobierz plik Podejrzany o skimming w rękach policjantów (format mp4 - rozmiar 15.6 MB)

Powrót na górę strony