Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowa łódź dla policyjnych wodniaków

Data publikacji 13.12.2013

Benzynowy silnik o mocy 200 koni mechanicznych pozwalający osiągnąć prędkość przekraczającą 80 km/h – takie parametry ma łódź hybrydowa, która trafiła do warmińsko-mazurskiej policji. Środki na zakup łodzi pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Warmińsko-mazurska policja  wzbogaciła się o nową łódź motorową SPORTIS S-6200/K. Jest to 6,5-metrowa łódź hybrydowa o kadłubie z laminatu i pneumatycznych burtach. Łódź posiada benzynowy silnik zaburtowy o mocy 200 koni mechanicznych, który pozwoli jej osiągnąć prędkość przekraczającą 80 km/h. Asp. Andrzej Lubowiecki, specjalista KWP w Olsztynie i zarazem wojewódzki koordynator służby na wodzie i terenach przywodnych, stwierdza, że jest to najnowocześniejsza i najszybsza łódź, jaką dysponuje warmińsko-mazurska policja. Jej budowa zapewnia dużo większą stabilność niż inne jednostki pływające, co zdecydowanie wpłynie na bezpieczeństwo pełniących  służbę na jej pokładzie policjantów. Wpłynie również na bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą.  Dzięki nowemu nabytkowi policjanci będą mogli dotrzeć do potrzebujących  dużo szybciej.

Łódź hybrydowa SPORTIS trafi do Komisariatu Policji w Mikołajkach. Na wody wypłynie wraz z rozpoczęciem sezonu. Policjanci, by móc  zasiąść za jej sterami, musieli ukończyć szkolenie z zakresu obsługi i eksploatacji łodzi. Wszyscy przeszkoleni otrzymali od dostawcy jednostki pływającej stosowne zaświadczenie.

Łódź wyposażona jest w przestronną, ogrzewaną kabinę mogącą pomieścić 4 dorosłe osoby. Przeszklona kabina zapewnia doskonałą widoczność z każdej strony. Jednostka pływająca ma wbudowaną echosondę, która pozwoli wpłynąć w miejsca dotychczas niedostępne. Łódź wyposażono również w środki ratunkowe, m.in. koła ratunkowe, rzutki ratunkowe z linką, zestaw atestowanych kamizelek oraz środki łączności, sygnały świetlne i dźwiękowe. Wraz z łodzią do Mikołajek  trafi przyczepka podłodziowa, która ułatwi transport i wodowanie.

Środki na zakup łodzi pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Łączny koszt zakupu wyniósł 250 tys. złotych.

(KWP w Olsztynie / mg)

Powrót na górę strony