Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przemycali papierosy z Ukrainy do Wielkiej Brytanii

Data publikacji 17.12.2013

Policjanci Centralnego Biura Śledczego z Krakowa przy współpracy z Izbą Celną w Krakowie rozbili grupę przestępczą przemycająca papierosy z Ukrainy do Wielkiej Brytanii. Tranzyt prowadził przez Kraków, gdzie papierosy były przepakowywane i ukrywane w tirach z chrupkami kukurydzianymi.

Od dłuższego czasu  do Wielkiej Brytanii  wwożone są  nielegalnie bardzo duże ilości papierosów pochodzących  z państw dawnego Związku Radzieckiego. Jak pokazuje praktyka, Polska jest na tym szlaku bardzo ważnym łącznikiem -  procederem tym prawie we wszystkich przypadkach zajmują się Polacy i to tu, w Polsce, najczęściej usytuowane są magazyny, w których  przygotowuje się dostawy do Anglii.

W ostatnim czasie policjanci z Centralnego Biura Śledczego w Krakowie rozpracowali grupę, która zajmowała się właśnie takim procederem. Papierosy różnych, znanych marek przemycane były małymi samochodami dostawczymi z  Ukrainy do Polski. Tutaj trafiały  do  wynajętego magazynu  na terenie Nowej Huty. W wynajętej hali paczki papierosów były składowane i ukrywane do czasu transportu do Wielkiej Brytanii. Aby mogły niezauważenie wjechać na Wyspy, były pakowane do tirów pomiędzy artykuły spożywcze. Do tego celu przestępcy kupowali kartony chrupek kukurydzianych.

12 grudnia, miał nastąpić kolejny, duży transport do Wielkiej Brytanii. Podczas akcji policjanci Centralnego Biura Śledczego weszli do magazynu gdzie znaleziono 3 mln sztuk papierosów bez akcyzy, oraz towar spożywczy, w którym miały być ukryte. Wartość zabezpieczonych papierosów to ok. 1 mln 700 tys. złotych. Skarb Państwa z tytułu niezapłaconej akcyzy poniósł straty w wysokości prawie 3 milionów złotych.

Podczas akcji policjanci zatrzymali 4 mężczyzn w wieku od 26 do 45 lat, którzy brali udział w tym procederze. Dwóm z nich przedstawiono zarzuty z kodeksu karno – skarbowego.

Policjanci zabezpieczyli m.in. 60 tys. funtów, które miały stanowić zapłatę za przemycony towar.

Sprawa prowadzona pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Krakowie jest rozwojowa, przewidywane są dalsze zatrzymania.

(KWP w Krakowie / pt)

 

Film Przemycali papierosy z Ukrainy do Wielkiej Brytanii

Pobierz plik Przemycali papierosy z Ukrainy do Wielkiej Brytanii (format mp4 - rozmiar 7.7 MB)

Powrót na górę strony