Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Handlowali dziesiątkami tysięcy danych osób z całej Polski - zatrzymano trzy osoby

Data publikacji 17.12.2013

Łóddzcy policjanci zatrzymali trzy osoby podejrzane o bezprawne uzyskiwanie danych osobowych z systemu informatycznego jednej z firm oraz dalsze ich udostępnianie. Podejrzany wpadł podczas transakcji dotyczącej 135 tysięcy rekordów, za które żądał od rzekomego przedsiębiorcy 54 tysiące złotych. Całej trójce grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Śledczy ustalają jaka jest faktyczna skala tego nielegalnego procederu.

12 grudnia 2013 roku policjanci z VII Komisariatu łódzkiej komendy miejskiej uzyskali informację dotyczącą pewnej nielegalnej transakcji, do której miało dojść na terenie centrum handlowego w dzielnicy Górna. Jak wynikało z wcześniejszych ustaleń, czujny łodzianin w listopadzie zwrócił uwagę na podejrzane ogłoszenia na jednym z portali internetowych. Wszystko wskazywało na to, że ktoś w sieci, na ogromną skalę handluje nielegalnie danymi osobowymi. Policjanci nawiązali współpracę z firmą, z której te dane najprawdopodobniej wykradziono. Mężczyzna podając się za świeżo upieczonego przedsiębiorcę wszedł w kontakt telefoniczny z oferentem wykazując zainteresowanie nabyciem w celach biznesowych danych osobowych 135 tysięcy osób z województwa mazowieckiego, śląskiego i wielkopolskiego. Pierwotna cena złotówki za jeden rekord została obniżona do 40 groszy. Na miejsce transakcji wyznaczono jedną z galerii handlowych na terenie dzielnicy Łódź Górna.

W miniony czwartek po przekazaniu informacji Policji zorganizowano tam zasadzkę. Na parkingu funkcjonariusze zatrzymali 33-letniego mieszkańca Warszawy - pracownika firmy branży telefonii komórkowej. Śledczy zabezpieczyli laptopa i inne nośniki zawierające obiecane w ofercie dane. Zatrzymany noc spędził w policyjnym areszcie. Usłyszał zarzut bezprawnego uzyskania informacji i ujawnienia ich innej osobie za co grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Następnego dnia, 13 grudnia 2013 roku, łódzcy policjanci zatrzymali na terenie Warszawy dwie kolejne osoby: 29-latka i jego 32-letniego znajomego. Młodszy pracował dla firmy wykonującej pewne prace na rzecz firmy telekomunikacyjnej. Pozyskane nielegalnie dane przekazywał starszemu a ten udostępniał do handlu 33-latkowi, który wpadł na gorącym uczynku. Policjanci podczas przeszukań zabezpieczyli sprzęt komputerowy i różne nośniki z plikami. Na poczet grożących kar przejęto także gotówkę.

Sprawa pozostaje rozwojowa.

(KWP w Łodzi / mw)

Powrót na górę strony