Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzali pieniądze na wnuczka - 9 zatrzymanych

Data publikacji 19.12.2013

Kilkumiesięczna praca kryminalnych z Targówka pod nadzorem prokuratury doprowadziła do ustalenia i zatrzymania podejrzanych w sprawie oszustw na wnuczka. Z ustaleń policjantów wynikało, że wszystkie osoby mogą mieć związek z oszustwami dokonanymi na terenie Warszawy, Puław i Gdyni. Podejrzani usłyszeli w prokuraturze zarzuty dotyczące pomocnictwa w oszustwie i oszustwa. Zatrzymanym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Kryminalni z Targówka od kilku miesięcy pracowali nad sprawami związanymi z oszustwami na wnuczka. Z ustaleń policjantów wynikało, że przestępstwa były dokonywane najprawdopodobniej od kwietnia do lipca br. na terenie Warszawy, Gdyni, Puław i Gdańska. Za każdym razem sprawcy dzwonili do wytypowanych osób i podając się za wnuczków prosili o pilną pożyczkę gotówki. Pokrzywdzonymi były starsze osoby, które przekazywały pieniądze w różnych kwotach myśląc, że przekazują je najbliższym. Łącznie oszuści wyłudzili niemalże 200 tys. złotych. Z ustaleń kryminalnych wynikało, że sprawcy werbowali osoby, które odbierały pieniądze od pokrzywdzonych, inni zakładali konta w bankach, na które wpływały pieniądze z dokonanych przestępstw. Część z nich osobiście odbierała pieniądze.

W tych sprawach funkcjonariusze ustalili łącznie 9 podejrzanych osób. Jedna z nich, Klaudia S.(21 l.) przebywała już w areszcie śledczym do sprawy innego oszustwa. Kryminalni na początku listopada zatrzymali na terenie Warszawy 4 inne osoby Mariusza K., Pawła W., Monikę M., i Erazma Sz. Wszystkie osoby trafiły do policyjnej celi.

Po zebraniu materiału dowodowego śledczy przekazali podejrzane osoby w ręce prokuratora. Monika M. (35 l.) usłyszała trzy zarzuty dotyczące pomocnictwa w oszustwie. Erazm Sz. (38 l.) usłyszał zarzut pomocnictwa w oszustwie i oszustwa. Decyzją prokuratora podejrzani zostali objęci dozorem policyjnym. Mariusz K. (26 l.) usłyszał dwa zarzuty dotyczące usiłowania oszustwa i oszustwa w recydywie. Paweł W. (20 l.) usłyszał zarzut oszustwa. Mężczyzna został objęty dozorem policyjnym. Wobec podejrzanego Mariusza K. na wniosek prokuratora, decyzją sądu podejrzany został tymczasowego aresztowany na okres trzech miesięcy. Mariusz K. był już zatrzymywany przez kryminalnych z Targówka pod koniec maja tego roku również do usiłowania oszustwa. Wówczas mężczyzna był podejrzany o to, że kilkakrotnie dzwonił do kobiety na jej telefon komórkowy, podając się za księgowego krewnej, prosząc o 10 tys. złotych. Na wniosek prokuratury, decyzją sądu 26-latek trafił do aresztu na okres dwóch miesięcy.

Na przełomie ostatnich tygodni w ręce kryminalnych wpadły kolejne osoby związane z oszustwami. Podejrzana Martyna M. (20 l.) usłyszała w prokuraturze zarzut oszustwa. Kolejną osobą, która wpadła w ręce kryminalnych był Rafał K. (19 l.). Podejrzany także usłyszał zarzut oszustwa. Na polecenie prokuratury kilka dni temu został zatrzymany Daniel Z. (18 l.). Decyzją prokuratora cała trójka została objęta dozorem policyjnym. Do postępowania dołączono materiały dotyczące Łukasza O., na którego konto trafiła część wyłudzonych pieniędzy.

Praska Prokuratura Rejonowa wspólnie z policjantami z komisariatu Policji z Targówka nie wykluczają dalszych zatrzymań. Sprawa ma charakter rozwojowy.

(KSP / mj)

Film Wyłudzali pieniądze na wnuczka - 9 zatrzymanych

Opis filmu: oszustwa na wnuczka


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Wyłudzali pieniądze na wnuczka - 9 zatrzymanych (format flv - rozmiar 5.31 MB)

Powrót na górę strony