Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani do sprawy przemytu środków odurzających i substancji psychotropowych

Data publikacji 19.12.2013

W miniony wtorek policjanci z CBŚ zatrzymali kilku mieszkańców powiatu świdnickiego. Podejrzani zatrzymani zostali do śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Świdniku, które dotyczy przewozu wewnątrzwspólnotowego środków odurzających i substancji psychotropowych. Do pierwszego zatrzymania w tej sprawie doszło pod koniec listopada br. Wówczas to funkcjonariusze CBŚ zatrzymali wracającego z Holandii kuriera. Przy zatrzymanym znaleziono marihuanę, kokainę, haszysz oraz znaczną ilość tabletek ekstazy.

Pod koniec listopada bieżącego roku Prokuratura Rejonowa w Świdniku wszczęła śledztwo w sprawie nielegalnego przewozu wewnątrzwspólnotowego środków odurzających i substancji psychotropowych. Wówczas to na terenie województwa lubelskiego policjanci z Centralnego Biura Śledczego KGP zatrzymali wracającego z Holandii mężczyznę.   Podczas przeszukania jego samochodu policjanci odnaleźli i zabezpieczyli niewielkie ilości marihuany, haszyszu, kokainy oraz ponad 1000 tabletek ekstazy.

W trakcie prowadzonych ustaleń i czynności procesowych policjanci i prokuratorzy ustalili, że kurier został zmuszony do przewozu narkotyków. Sprawcy stosując wobec niego przemoc oraz groźby karalne zmusili go do złamania prawa i przemytu nielegalnych substancji. Policjanci ustalili, że w sprawę zamieszani są młodzi mieszkańcy powiatu świdnickiego.

We wtorek przyszedł czas na kolejną realizację. Kilka minut po godz. 6:00 funkcjonariusze niemalże równocześnie weszli do ich mieszkań. Zatrzymani to młodzi mężczyźni w wieku od 25 do 30 lat. Wszyscy doprowadzeni zostali do Prokuratury Rejonowej w Świdniku, gdzie usłyszeli zarzuty  dotyczące zmuszania do określonego zachowania, gróźb karalnych i pobicia. Dodatkowo jeden z nich odpowiadał będzie z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, za polecenie wewnątrzwspólnotowego przewozu narkotyków. Jeszcze tego samego dnia wszyscy podejrzani doprowadzeni zostali do sądu z wnioskiem o zastosowanie aresztu. Sąd przychylił się do wniosku prokuratora.

Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, narkotyki sprowadzone były do Polski z Holandii. Był to haszysz, kokaina, tabletki ekstazy i marihuana. Trwa sprawdzanie, jaka ilość narkotyków, o jakiej wartości trafiła w ciągu kilku ostatnich miesięcy na rynek.

Wśród zatrzymanych są mężczyźni, którzy odbywali już kary pozbawienia wolności za przestępstwa narkotykowe. Zaledwie pod koniec września br. wyszli z zakładu karnego.

(KWP w Lublinie / mj)

Powrót na górę strony