Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbita grupa przestępcza zajmująca się wyłudzaniem leasingu i praniem brudnych pieniędzy

Data publikacji 20.12.2013

Policjanci CBŚ rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się wyłudzeniami i praniem brudnych pieniędzy. Łączna suma wyłudzonych towarów i pieniędzy wynosi prawie 3,5 miliona złotych, natomiast suma fikcyjnych faktur - ponad 70 milionów złotych. Sprawa prowadzona jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Do ostatnich zatrzymań czterech osób doszło wczoraj i w minioną środę. W sumie do tej sprawy, prowadzonej pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Lublinie, zarzuty usłyszało 21 osób, z czego 11  udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, natomiast 2 jako kierujący grupą. Sprawcy odpowiedzą m.in. za pranie brudnych pieniędzy i oszustwo. Policjanci zabezpieczyli mienie sprawców na kwotę prawie 1,5 miliona złotych. Sąd zastosował w tej sprawie trzy tymczasowe areszty. Policjanci prowadzili swoje działania wspólnie z pracownikami Wydziału Wywiadu Skarbowego. Z dotychczasowych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że sprawcy "wyprali" około 23 mln złotych.

Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się wyłudzaniem leasingu i praniem brudnych pieniędzy liczyła 13 osób. Wśród nich byli mieszkańcy z województwa mazowieckiego, którzy kierowali grupą. Sprawcy działali od 2008 do 2012 roku. Oszuści założyli podmioty gospodarcze na terenie województwa lubelskiego i mazowieckiego. Firmy w rzeczywistości nie prowadziły żadnej działalności, jednak - jak to wynika z dokumentacji - dochodziło do wielu transakcji przez wystawianie faktur niedokumentujących rzeczywistych zdarzeń gospodarczych.

Celem sprawców było udokumentowanie wielomilionowych obrotów, po to by zarówno wyłudzić towary i pieniądze, jak również „wyprać” pieniądze. Łączna suma wystawionych faktur to ponad 70 milionów złotych, natomiast wyłudzonych z towarów i pieniędzy - prawie 3,5 miliona złotych. Wśród towaru wyłudzonego od banków i inwestycji finansowych jest mienie ruchome znacznej wartości. 

(KWP w Lublinie / mg)

Powrót na górę strony