Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

UWAGA! Okres świąteczny sprzyja „cyberoszustom”

Data publikacji 22.12.2013

Przygotowując się do nadchodzących świąt wpadamy w gorączkę zakupów. Znajdując się w zatłoczonych sklepach, galeriach handlowych, na targowiskach i bazarach wiemy, że możemy paść ofiarą złodziei np. kieszonkowców. Pamiętajmy jednak, że podobne zagrożenia mogą dotyczyć osób, które zdecydowały się na poszukiwanie prezentów w Internecie. Pozorny spokój przy klawiaturze komputera może zburzyć oszust liczący na nasz błąd. W obu przypadkach kierujmy się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem i nie dajmy przestępcom zepsuć nam świątecznego nastroju.

Największym zagrożeniem w Internecie w okresie przedświątecznym będzie, ze względu na mało skomplikowany charakter przestępstwa, oszustwo dokonywane z wykorzystaniem portali aukcyjnych i doraźnie rejestrowanych stron www fałszywych sklepów prowadzących sprzedaż on-line.

Może nasilić się także zjawisko phisingu odnośnie wielu usług dostępnych w sieci Internet. Można przypuszczać, że wzrośnie obrót na aukcjach internetowych, gdyż coraz więcej osób będzie poszukiwać tzw.  „ świątecznych okazji”. Inni będą również  sprzedawać przedmioty w celu reperacji budżetu domowego, co bezpośrednio może się przełożyć na wzrost przestępstw internetowych.

Oszustwa z wykorzystaniem Internetu stanowią cały czas ponad 90 % ogółu przestępstw komputerowych dlatego też  policjanci   z Wydziału Wsparcia Zwalczania Cyberprzestępczości Biura Służby Kryminalnej Komendy Głównej Policji życząc spokojnych Świąt Bożego Narodzenia proszą o zachowanie rozsądku i zasad ograniczonego zaufania podczas zakupów on-line.

           

            Więcej przydatnych informacji znajdą Państwo w „Kompendium - jak nie dać się oszukać w Internecie”, dostępnym pod adresem:

 

https://policja.pl/pol/kgp/biuro-sluzby-kryminaln/cyberprzestepczosc/34597,Kompendium-jak-nie-dac-sie-oszukac-w-Internecie.html

 

WWZC BSK KGP/pb

Powrót na górę strony