Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Weekend na drogach opolszczyzny

Miniony weekend (19-21.10.) na drogach Opolszczyzny nie dla wszystkich kierujących skończył się dobrze. Policjanci zanotowali 9 wypadków drogowych, w których obrażenia odniosło 17 osób. Na szczęście nikt nie zginął. Od piątku do niedzieli policjanci na drogach naszego województwa zatrzymali 57 kierujących pod wpływem alkoholu.

Jeden z nich został zatrzymany w sobotę wieczorem w Opolu. 45-letni kierowca BMW, jadąc z kierunku ulicy Sosnkowskiego, na skrzyżowaniu ulic Horoszkiewicza z Ozimską, podczas wykonywania manewru omijania, zderzył się ze stojącym na czerwonym świetle daewoo nexia. Kierowca bmw, mimo obowiązku, nie zatrzymał się jadąc dalej w kierunku ul. Plebiscytowej, gdzie około godziny 21:20, na skrzyżowaniu z Ozimską, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w stojącego na czerwonym świetle fiata pandę, który uderzył w stojącego przed nim seata ibizę. Siła uderzenia była tak duża, że fiat przewrócił się na dach. W wyniku tego zdarzenia obrażeń ciała doznał 36-letni kierowca fiata oraz kierowca bmw. Kierowca bmw został zatrzymany przez opolskich policjantów. Jak się okazało, kierował swoim pojazdem w stanie nietrzeźwym (ponad 1,7 promila alkoholu w wydychanym powietrzu). Grozi mu do 4,5 roku pozbawienia wolności.



Często pierwsze sekundy po zdarzeniu drogowym decydują o życiu i zdrowiu jego uczestników. Dlatego też przypominamy, że zgodnie z art. 44 Prawa o ruchu drogowym:



1. Kierujący pojazdem w razie uczestniczenia w wypadku drogowym (kolizji) jest obowiązany:

a) zatrzymać pojazd, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego;

b) przedsięwziąć odpowiednie środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku;

c) niezwłocznie usunąć pojazd z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitego lub rannego;

d) podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.



2. Jeżeli w wypadku jest zabity lub ranny, kierujący pojazdem jest obowiązany ponadto:

a) udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać pogotowie ratunkowe i Policję;

b) nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku;

c) pozostać na miejscu wypadku, a jeżeli wezwanie pogotowia lub Policji wymaga oddalenia się - niezwłocznie powrócić na to miejsce.

Powyższe przepisy stosuje się odpowiednio do innych osób uczestniczących w wypadku.
Powrót na górę strony