Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Akt oskarżenia za wyłudzenie z NFZ 50 tys. złotych

Data publikacji 02.01.2014

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Olsztynie zakończyli aktem oskarżenia śledztwo przeciwko właścicielowi i jego ośmiu pracownikom zatrudnionym w jednym z olsztyńskich salonów ortopedycznych oraz lekarzowi. Sprawcy poprzez podrabianie podpisów na zleceniach na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz dokumentowanie nieistniejących wizyt lekarskich wyłudzili z Narodowego Funduszu Zdrowia ponad 50 tys. złotych.

Policjanci na co dzień zwalczający przestępczość gospodarczą z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Olsztynie przez prawie trzy lata prowadzili śledztwo w sprawie wyłudzenia z NFZ ponad 50 tys. złotych. W tym czasie funkcjonariusze zweryfikowali ponad 2400 zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne, najczęściej ortopedyczne. Po przesłuchaniach blisko 700 osób z województwa warmińsko-mazurskiego, w ponad 400 przypadkach  śledczy wskazali na nieprawidłowości. Z prowadzonego postępowania wynika, że pracownicy salonu podrabiali podpisy pacjentów na zleceniach na zaopatrzenie w wyroby medyczne, a lekarz współpracujący z salonem dokumentował wizyty lekarskie, które w rzeczywistości nie miały miejsca. Z zebranego materiału dowodowego wynika, że na dane różnych osób, najczęściej starszych, wystawiano zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne, przy czym w niektórych przypadkach pacjenci zaopatrzenia medycznego nie otrzymali. Co więcej, nie mieli wiedzy, że zlecenie na ich nazwisko zostało wypisane i złożone przez salon ortopedyczny do Narodowego Funduszu Zdrowia. Tego typu przypadków było około 100. Wszystko po to, aby wyłudzić pieniądze. Z ustaleń śledczych wynika, że sprawcy działali od kwietnia 2009 do maja 2010 roku.

Ośmiu spośród podejrzanych przyznało się do popełnienia tych przestępstw. Natomiast właściciel salonu odmówił składania wyjaśnień. Zagrożenie karą w tym przypadku to 8 lat pozbawienia wolności. Wszyscy podejrzani skierowali do prokuratora wnioski o dobrowolne poddanie się karze, które zostały uwzględnione w toczącym się śledztwie.

Uzgodniono, że sprawcy zostaną skazani na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres próby od 2 do 5 lat, kar grzywny i obowiązku naprawienia wyrządzonej szkody.

(KWP w Olsztynie / mj)

Powrót na górę strony