Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W Nowy Rok w krakowskich komisariatach Policji aż 400 osób chciało zbadać swoją trzeźwość

Data publikacji 03.01.2014

1 stycznia 2014 r. do krakowskich komisariatów zgłosiło się około 400 osób, które chciały poddać się badaniu trzeźwości przed jazdą samochodem. Najwięcej chętnych na badanie, bo aż 200 osób, przyszło do II Komisariatu Policji przy ul. Lubicz, który znajduje się w centrum miasta. Prawie wszyscy, którzy przyszli do jednostek Policji to młodzi ludzie. Policjanci przyznają, że to bardzo dobra tendencja – świadczy o wzroście świadomości wśród kierujących.

Przypomnijmy: kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu (gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila) skutkuje odpowiedzialnością za wykroczenie na podstawie przepisu art. 87 kodeksu wykroczeń. Konsekwencją skazania może być pozbawienie wolności, grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów na czas od sześciu miesięcy do 3 lat.

kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu (gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 ‰ ) to przestępstwo z art. 178a Kodeksu Karnego. Konsekwencją skazania za to przestępstwo może być pozbawienie wolności do 2 lat, ograniczenie wolności lub grzywna a także zakaz prowadzenia pojazdów na czas od roku do dziesięciu lat.

Przypominamy, że małopolska Policja przez cały rok prowadzi działania mające na celu wykrywanie i zatrzymywanie użytkowników dróg poruszających się po spożyciu alkoholu lub środków odurzających. Są to działania prowadzone systematycznie jak również akcyjnie np.: „Trzeźwy poranek”, „Bezpieczny powrót” itp. Tylko w ciągu 2 ostatnich dni ujawniono blisko 40 pijanych kierujących, wczoraj zatrzymano młodego kierowcę pod wpływem środków odurzających. Również Ci zatrzymani mogli sprawdzić swój stan trzeźwości na urządzeniu dostępnym w komisariacie Policji luhb często udostępnianym na stacji paliw.

(KWP w Krakowie / mw)

Powrót na górę strony