Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zatrzymali złodziei cmentarnych

Data publikacji 15.01.2014

Sukcesem policjantów z rzeszowskiej komendy miejskiej zakończyły się trwające od soboty poszukiwania sprawców kradzieży na cmentarzach w Stobiernej i Jasionce. Wczoraj kryminalni zatrzymali podejrzewanych o ten czyn mężczyzn. To mieszkańcy powiatu rzeszowskiego, dwaj bracia i ich szwagier. Za ograbienie grobów grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

Od soboty rzeszowscy policjanci prowadzili poszukiwania sprawców grabieży grobów na dwóch cmentarzach w gminie Trzebownisko. Pomiędzy czwartkiem a sobotą nieznani sprawcy ograbili 70 grobów na cmentarzu w Stobiernej i 7 następnych na cmentarzu w Jasionce. Sprawcy wyrywali z nagrobków krzyże, figury i ozdoby z metali kolorowych. Przestępcy poszukiwali elementów, które mogliby sprzedać w skupie złomu.

W czasie gdy na cmentarzach trwało żmudne zabezpieczanie śladów i dokumentowanie przestępczej działalności cmentarnych hien, kryminalni rozpoczęli sprawdzanie punktów skupu złomu. Kontrole objęły praktycznie cały powiat, a informacja o kradzieży została przekazana do jednostek ościennych. Wytężona praca operacyjna, zebrane informacje oraz pomoc mieszkańców pozwoliły trafić na trop przestępców. Sprawcy zaczęli sprzedawać łup w skupach złomu.

Mając punkt zaczepienia, policjanci szybko ustalili podejrzewanych i odtworzyli mechanizm przestępstwa. We wtorek sprawcy, bracia w wieku 18 i 19 lat oraz ich 28-letni szwagier, zostali zatrzymani. To mieszkańcy powiatu rzeszowskiego. Już podczas wstępnych rozmów przyznali się do winy. Jak wstępnie ustalili policjanci, pomysłodawcą przestępstwa był 28-latek. W nocy z czwartku na piątek wcielili go w życie. Krzyże i ozdoby wyrywali z nagrobków przy pomocy młotka murarskiego i śrubokrętu. Bezpośrednio po grabieży w pobliżu cmentarza w Stobiernej, posegregowali łup, a niepotrzebne ich zdaniem elementy nagrobków porzucili w trawie. Zabrali tylko wyroby z metali kolorowych.

Pocięte na drobne kawałki fragmenty krzyży zaczęli sprzedawać na złom. Sprzedawali jednak tylko te elementy, które w ich przekonaniu uniemożliwiały identyfikację. W ich domach policjanci odnaleźli pocięte fragmenty skradzionych przedmiotów. Mężczyźni bez oporów przecinali odlewy z wizerunkiem twarzy Chrystusa. Wszystko po to, aby uniemożliwić ich rozpoznanie. Funkcjonariusze zabezpieczyli również narzędzia, którymi się posługiwali. W miejscu, gdzie segregowali łup, odnaleźli porzucone dewocjonalia i ozdoby nagrobne.

Policjanci prowadzą dochodzenie, które pozwoli wyjaśnić wszystkie okoliczności przestępstwa. Zatrzymanym przedstawią zarzuty ograbienia grobów i miejsca spoczynku.

(KWP w Rzeszowie / mg)

Powrót na górę strony