Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejny zatrzymany za dewastację na cmentarzu

Data publikacji 17.01.2014

To już czwarta osoba zatrzymana przez legnickich policjantów w sprawie dewastacji na cmentarzu komunalnym. Mężczyzna podejrzany jest o współudział w uszkodzeniu kilkudziesięciu płyt nagrobnych. Za swoje czyny będzie odpowiadał przed sądem. Grozi mu kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Funkcjonariusze z Legnicy realizując dalsze czynności w sprawie dewastacji ponad 130 nagrobków, która miała miejsce w ubiegłym roku na cmentarzu komunalnym, zatrzymali kolejnego, czwartego już mężczyznę podejrzanego o współudział w tym przestępstwie. Jak wynika z ustaleń policjantów, 18-letni legniczanin uszkodził razem z wcześniej zatrzymanymi mężczyznami kilkadziesiąt płyt nagrobnych.

O całej sprawie informowaliśmy na początku bieżącego roku. Przypomnijmy, policjanci z Legnicy zatrzymali wówczas trzy osoby podejrzane o zniszczenie nagrobków na cmentarzu komunalnym. 25 grudnia 2013 roku w godzinach porannych funkcjonariusze zostali powiadomieni przez pracownika ochrony, że na cmentarzu komunalnym nieznani sprawcy zdewastowali nagrobki. Policjanci stwierdzili na miejscu 22 uszkodzone nagrobki, których płyty były poprzewracane i popękane. Złamane były także trzy drewniane krzyże.

W trakcie wykonywanych czynności policjanci wytypowali i ustalili trzech młodych mężczyzn, których zatrzymano w ostatni weekend. Podejrzani to mężczyźni w wieku 17, 21 i 22 lata, wszyscy są mieszkańcami Legnicy. Zatrzymani przyznali się do zdewastowania nagrobków w nocy z 24 na 25 grudnia 2013 roku. Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego policjanci udowodnili podejrzanym, że na tym samym cmentarzu w sierpniu i lutym ubiegłego roku sprawcy zniszczyli odpowiednio 40 i 70 pomników i płyt nagrobnych. Starty oszacowano na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Decyzją sądu 21 i 22-latek zostali aresztowani na okres dwóch miesięcy, natomiast wobec 17-latka zastosowano dozór policji.

Za znieważenie miejsca spoczynku zmarłego grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, a za umyślne zniszczenie mienia 5 lat pozbawienia wolności.

(KWP we Wrocławiu / mj)

Powrót na górę strony