Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Śledczy wykorzystają wiedzę specjalistów z FBI i z Europy Południowej w sprawie zabójstwa i oskórowania 23-letniej kobiety

Data publikacji 21.01.2014

Krakowscy śledczy powołają biegłych z FBI oraz z Europy Południowej do sprawy zabójstwa i oskórowania 23-letniej studentki w 1998 r. Obecne wyniki ekspertyz oraz wiedza posiadana przez śledczych pozwoliły na sformułowanie wniosków o torturowaniu kobiety przed śmiercią, dlatego zdecydowano o powołaniu biegłego z tej dziedziny. Niezależnie od wyników tej ekspertyzy, śledczy chcą wykorzystać także wiedzę specjalistów z FBI z zakresu psychologii kryminalnej.

Śledztwo w sprawie zabójstwa do którego doszło w Krakowie w 1998 r. i oskórowania 23-letniej kobiety, zostało wznowione w 2012 r. Policjanci z Archiwum X oraz prokuratorzy nadzorujący to śledztwo, zdecydowali się na powrót do tej sprawy, ponieważ obecne zdobycze techniki i nauki dają  duże szanse na poznanie mechanizmów śmierci kobiety oraz ustalenie i zatrzymanie sprawcy. Ślady zarówno chemiczne jak i biologiczne zabezpieczone na ekshumowanych szczątkach, trafiły do badań w specjalistycznych instytutach naukowych w Polsce. Zlecono również jednej z placówek naukowych we Wrocławiu wykonanie ekspertyzy z zastosowaniem techniki trójwymiarowej obrażeń jakie zabójca zadał kobiecie. Sam mechanizm powstania tych obrażeń będzie znany po wykonaniu kolejnego badania tkanek miękkich i twardych szczątków przez krakowski ZMS na specjalnym tomografie komputerowym.

Jednakże już na tym etapie, obecne wyniki ekspertyz oraz wiedza posiadana przez śledczych pozwoliły na sformułowanie wniosków o torturowaniu kobiety przed śmiercią. Dlatego też, Prokuratura Okręgowa w Krakowie zdecydowała o powołaniu biegłego z tej dziedziny. Tacy specjaliści występują bardzo rzadko, dlatego będzie to najprawdopodobniej znany w środowisku medyków sądowych specjalista z  Europy Południowej. Biegły zostanie powołany celem interpretacji specyficznych śladów zabezpieczonych na szczątkach mogących świadczyć właśnie o torturowaniu ofiary. Jest to niezwykle ważne, celem określenia właściwej kwalifikacji prawnej i zarzutu sprawcy.

Niezależnie od wyników tej ekspertyzy, śledczy chcą wykorzystać także wiedzę specjalistów z FBI z zakresu psychologii kryminalnej. Od momentu rozpoczęcia śledztwa dotyczącego tej zbrodni, policjanci z Archiwum X oraz krakowska prokuratura współpracują z amerykańskimi specjalistami. Eksperci zza oceanu przedstawią zindywidualizowany profil psychologiczny zabójcy krakowskiej studentki, który pomoże w weryfikacji dotychczasowych ustaleń śledztwa.

(KWP w Krakowie / mw)

Przeczytaj również: Nowe tropy w śledztwie dotyczącym zabójstwa i oskórowania 23-letniej kobiety >>

Powrót na górę strony