Oferował do sprzedaży podrobione interfejsy
Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Poznaniu skontrolowali jedną z firm na terenie powiatu tureckiego. W wyniku przeprowadzonej kontroli właściciel przedsiębiorstwa usłyszy zarzuty oferowania do sprzedaży podrobionych interfejsów oraz oprogramowania do diagnostyki samochodowej. Straty poniesione przez producenta oryginalnego oprogramowania policjanci szacują na przeszło 2,5 mln zł.
W zeszłym tygodniu policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu wpadli na trop osoby zajmujących się sprzedażą podrobionych interfejsów do diagnostyki samochodowej wraz z nielegalnym oprogramowania. Z informacji uzyskanej przez policjantów jednoznacznie wynikało, że zaangażowany w przestępczy proceder właściciel firmy urządzenia sprowadza z zagranicy, natomiast oprogramowanie kopiuje z Internetu. Sprzedaż urządzeń odbywa się głównie za pośrednictwem portali aukcyjnych.
16 stycznia br. policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu skontrolowali siedzibę przedsiębiorstwa; chwilę po tym jak 25-letni właściciel firmy jednemu z klientów proponował kupno trefnego urządzenia. W wyniku przeszukania pomieszczeń przedsiębiorstwa oraz samochodu 25-latka policjanci zabezpieczyli cztery interfejsy do diagnostyki samochodowej z podrobionym oprogramowaniem oraz sprzęt służący do jego kopiowania.
W celu zweryfikowania zabezpieczonych urządzeń policjanci skontaktowali się z pracownikiem firmy zajmującej się ochroną praw autorskich i znaków towarowych, przeszkolonym w zakresie rozpoznawania oryginalnych produktów. Specjalista po obejrzeniu zabezpieczonych przedmiotów stwierdził jednoznacznie: produkty nie są oryginalne.
Skalę przestępczej działalności właściciela firmy zdemaskowała zabezpieczona przez policjantów dokumentacja księgowa. Informacje w niej zawarte dotyczyły sprzedaży przeszło 160 podrobionych interfejsów. Starty, jakie poniósł producent oryginalnych urządzeń policjanci wstępnie oszacowali na przeszło 2,5 miliona złotych.
25-letni właściciel firmy odpowie za sprzedaż produktów zawierających nielegalne oprogramowanie, za co grozi kara do 2 lat więzienia.
(KWP w Poznaniu / mw)