Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fałszywi spadkobiercy zatrzymani

Data publikacji 23.01.2014

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi zatrzymali 51-letniego mężczyznę, który kierował zorganizowaną grupą przestępczą zajmującą się fałszowaniem testamentów, a następnie przedkładaniem ich przed sądami celem przejęcia kamienic. Po przedstawieniu zarzutów został tymczasowo aresztowany na najbliższe trzy miesiące. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy, że 3 kwietnia 2013 roku policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi oraz Centralnego Biura Śledczego, pracujący w ramach grupy specjalnie powołanej przez Komendanta Głównego Policji zatrzymali 14 osób podejrzanych o oszustwa na szkodę spadkobierców kilkudziesięciu łódzkich kamienic. Wszyscy są członkami zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się fałszowaniem testamentów. W ten sposób wyłudzili bądź usiłowali wyłudzić udziały w nieruchomościach wartości ponad 10 milionów złotych. Łącznie wówczas usłyszeli blisko 60 zarzutów. Śledztwo nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Łodzi nadal pozostawało rozwojowe.

Efektem kolejnych działań jest właśnie zatrzymanie 51-letniego Zbigniewa Ł. Doszło do tego 21 stycznia 2014 roku nad ranem, w mieszkaniu podejrzewanego na łódzkim Polesiu. Podczas przeszukania policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zabezpieczyli szereg dokumentów, które będą szczegółowo analizowane.  Mężczyzna ten w całym procederze występował jako pełnomocnik rzekomych spadkobierców. Korzystał z wiedzy w dziedzinie rynku nieruchomości. Z zebranego materiału dowodowego wynika, że od 2011 roku koordynował cały przestępczy proceder w podobny sposób jak zatrzymany w kwietniu 54-latek.  22 stycznia 2014 roku decyzją sądu został tymczasowo aresztowany.

Pierwsze uderzenie nastąpiło 3 kwietnia 2013 roku. Wówczas policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej  niemalże w tym samym czasie przeszukali kilkanaście mieszkań na terenie Łodzi. Zatrzymanych zostało 12 osób w wieku od 28 do 78 lat podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się oszustwami na szkodę Skarbu Państwa i  spadkobierców kilkudziesięciu łódzkich kamienic. Postępowania przygotowawcze prowadzone przez Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej  Policji w Łodzi i Centralne Biuro Śledcze KGP, a dotyczące tego procederu w 2012 roku zostały połączone przez Prokuraturę Okręgową w Łodzi w jedno śledztwo. Impulsem było zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa złożone przez przedstawiciela Skarbu Państwa w osobie Prezydent Łodzi. Do tej pory funkcjonariusze zebrali kilkadziesiąt tomów akt.  Z materiału dowodowego wynika, iż grupa przestępcza działała do chwili zatrzymań od 2007 roku.  Funkcjonował w niej ścisły podział ról. Były osoby, które wyszukiwały nieruchomości z nieuregulowanym stanem prawnym, najczęściej przedwojennych kamienic. Głównie takie gdzie ostatni właściciele czy też współwłaściciele nie żyją od kilkudziesięciu lat. W dalszej kolejności fałszowano testamenty tych osób. Pozostali wspólnicy w przestępczym procederze wcielali się w rolę np. rzekomego wnuka dziadka, który w 1932 roku  wszedł w posiadanie nieruchomości i teraz jako potomek występował do sądu z wnioskiem o nabycie praw do spadku wykorzystując fakt , iż w polskim prawie nie ma instytucji przedawnienia dziedziczenia. W ten sposób oszuści bezprawnie nabywali prawo do udziałów w nieruchomości.  Cała 14-tka usłyszała już łącznie blisko 60 zarzutów dotyczących 11 nieruchomości, w tym 10 kamienic i jednego mieszkania. Kwota wyłudzenia sięga ponad 6 milionów złotych, usiłowania wyłudzenia kolejnych budynków na kwotę około 4 milionów  złotych. Do sfinalizowania części oszustw nie doszło dzięki działaniom policjantów i prokuratorów. Wśród zatrzymanych jest 78-letni adwokat, który występował w  postępowaniach sądowych.  Zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą usłyszał  natomiast 54-letni łodzianin, również prawnik z wykształcenia. Wszyscy jej członkowie (kilkoro było już wcześniej notowanych) odpowiedzą za wyłudzenia mienia znacznej wartości.  Śledztwo na tym etapie dotyczy ponad 70 kamienic wartości kilkudziesięciu milionów złotych. Prokuratura w kwietniu 2013 roku wobec dwóch podejrzanych wystąpiła z wnioskami do sądu o ich tymczasowe aresztowanie, pozostałych objęła dozorami policyjnymi, zastosowała także poręczenia majątkowe w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych oraz zakazy opuszczania kraju. Podejrzanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Łodzi / mj)

Powrót na górę strony