Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbita międzynarodowa grupa skimmerów

Data publikacji 24.01.2014

Małopolska Policja, korzystając z informacji Europolu, przy współpracy z policją bułgarską, rozpracowała i rozbiła międzynarodową grupę skimmerów. W Krakowie policjanci zatrzymali 5 obywateli Bułgarii, którzy podrobionymi kartami płatniczymi wypłacali pieniądze z bankomatów. Skanowali karty głównie na terenie Wielkiej Brytanii, współpracując z szajką z Europy Wschodniej.

Z zebranych przez policjantów informacji wynikało, że w Krakowie  od pewnego czasu działa międzynarodowa grupa przestępcza, zajmująca się skimmingiem. Sprawcy przyjechali do Krakowa, aby z polskich  bankomatów  wypłacać  pieniądze z kont obcokrajowów.  Wszystko wskazuje na to, że tym razem nie w Polsce, a  na bankomatach w Europie Zachodniej, głównie Wielkiej Brytanii,  przestępcy  montowali urządzenia do skanowania  numerów  kont i PIN, aby następnie te dane wykorzystać w Polsce. Zeskanowane numery  przesyłane były internetowo do Krakowa, gdzie ulokowała się złodziejska szajka. To tu w zaciszu hotelowym sprawcy nagrywali uzyskane dane na nowo tworzone karty. Z tak spreparowanymi  kartami płatniczymi do kont np. Anglików szli wypłacać pieniądze z bankomatów. Działali w różnych miejscowościach, prawdopodobnie głównie w Krakowie, Warszawie i Gdańsku.

W środę (22.01)  krakowscy policjanci zatrzymali na gorącym uczynku wypłaty z 2 różnych bankomatów przy użyciu fałszywej karty dwóch (31- i 34-letniego )  obywateli Bułgarii. Zatrzymania były skoordynowane i odbyły się praktycznie w tym samym czasie.  Pozostałych trzech  członków grupy policjanci zatrzymali w dwóch krakowskich  hotelach, również w zbliżonym czasie. Jeden z nich, 31-latek, właśnie nanosił  dane na  paski magnetyczne kart płatniczych. Podczas przeszukania hotelowych pokojów policjanci znaleźli urządzenie skanujące do danych z  kart, laptopy, telefony, pendrivy, kilkadziesiąt przerobionych kart płatniczych, a także  zapiski  z numerami PIN. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono również pojazd o wartości ponad 100 tys. złotych.

Cała piątka zatrzymanych  usłyszała  zarzuty nielegalnego uzyskiwania danych, podrabiania środków płatniczych oraz usiłowania kradzieży. Trwa ustalanie skali przestępczego procederu, a także pozostałych członków grupy.  Jak wskazuje zebrany materiał dowodowy, w skład międzynarodowej grupy przestępczej wchodzili również obywatele państw wschodniej Europy.

(KWP w Krakowie / mg)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 2.96 MB)

Powrót na górę strony