Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowiedzą za kradzieże i włamania do aut

Data publikacji 30.01.2014

Dzięki pracy policjantów z komisariatu na Przymorzu odpowiedzialności karnej nie uniknie dwóch 18-latków. Mężczyźni w styczniu br. włamali się do ponad 20 aut, skąd ukradli m.in. akumulatory i radia samochodowe. Za popełnione przestępstwa usłyszeli już zarzuty. Śledczy będą wnioskować do sądu o ich tymczasowe aresztowanie. Za kradzieże z włamaniem grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat.

Od pewnego czasu do policjantów z Przymorza zgłaszali się pokrzywdzeni i informowali, o kradzieżach akumulatorów z ich samochodów. Policjanci zajmujący się sprawą na miejscach zdarzeń przeprowadzali oględziny, zabezpieczali ślady, rozmawiali z okolicznymi mieszkańcami, przesłuchiwali świadków, sprawdzali każdy sygnał i każdą informację. Nad sprawą pracowano również operacyjnie, a w rejonach, gdzie dochodziło do zdarzeń lub mogło dojść, pojawiły się wzmożone patrole policjantów umundurowanych i operacyjnych.

Na efekt działań policjantów nie trzeba było długo czekać. W minioną środę ok. 2 w nocy funkcjonariusze patrolując jedną z ulic Zaspy zauważyli dwóch młodych mężczyzn, którzy próbowali skraść akumulator z samochodu VW transporter. Ci na widok mundurowych zaczęli uciekać. Policjanci od razu ruszyli za nimi i po krótkim pościgu zatrzymali 18-letniego gdańszczanina. W golfie, którym przyjechali obaj podejrzani, znaleziono dwa akumulatory. Okazało się, że wcześniej skradziono je z dwóch innych volkswagenów.

18-latek trafił do policyjnego aresztu, a kryminalni rozpoczęli poszukiwania drugiego podejrzanego. Jeszcze tego samego dnia wieczorem w mieszkaniu na Oruni Dolnej włamywacz wpadł w ręce kryminalnych. Przeszukując mieszkanie funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli trzy foteliki dziecięce, w garażu zaś kolejne akumulatory, radia samochodowe, ładowarki, przewody i inne przedmioty.

Pracujący nad tą sprawą śledczy ustalili, że dwaj 18-latkowie w okresie od 19 do 29 stycznia br. wspólnie włamali się do 21 samochodów i usiłowali włamać się do aut zaparkowanych na terenie Zaspy, Przymorza, Wrzeszcza oraz w rejonie komisariatu I. Z ich wnętrz sprawcy skradli m.in. 20 akumulatorów, fotelik dziecięcy, radia samochodowe oraz głośniki. Straty poszkodowani wycenili na 9 tys. zł.

Za popełnione przestępstwa mężczyźni usłyszeli już zarzuty. Dzisiaj zostali też doprowadzeni do prokuratury z wnioskiem o ich tymczasowe aresztowanie. W przeszłości obaj 18-latkowie karani byli już za kradzieże i włamania. Za kradzież z włamaniem grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone, że sprawcy usłyszą kolejne zarzuty, bowiem policjanci cały czas ustalają właścicieli pozostałych zabezpieczonych przedmiotów.

(KWP w Gdańsku / mw)

 


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 9.05 MB)

Powrót na górę strony