Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bohaterowie czasów pokoju odznaczeni Krzyżami Zasługi za Dzielność

Data publikacji 31.01.2014

22 policjantów i strażak, którzy uratowali życie osobom poszkodowanym m.in. w pożarach i wypadkach, otrzymało z rąk szefa MSW Krzyże Zasługi za Dzielność. - Jesteście solą tej formacji – powiedział minister, zwracając się do zebranych na sali funkcjonariuszy. W uroczystości uczestniczył nadinsp. Mirosław Schossler, Zastępca Komendanta Głównego Policji.

Kim jest człowiek munduru? To osoba, która czuje, że ma wobec społeczeństwa zobowiązania wykraczające poza zwykłe ludzkie odruchy, poza zwykły ludzki instynkt samozachowawczy – tak mówił Minister Spraw Wewnętrznych podczas uroczystości odznaczenia Krzyżami Zasługi za Dzielność. Jego słowa znajdują potwierdzenie w życiowych wyborach i zachowaniach policjantów i strażaków. – Mundur zobowiązuje mnie do tego, aby zachować się właśnie tak, a nie inaczej – mówi skromnie Marcin Majrzchak, policjant z Lęborka. Dzięki jego refleksowi i przytomności umysłu autobus z pasażerami zdołał opuścić przejazd kolejowy dosłownie w ostatniej chwili – tuż przed najeżdżającym pociągiem. – Chciałbym, żeby ludzie wiedzieli, że policjanci są po to, aby ich chronić i ja właśnie temu poświęcam swoje życie – dodaje Majchrzak.

Krzyż Zasługi za Dzielność otrzymali m.in. aspirant Artur Rulewski i sierżant Błażej Kwiatkowski z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim. Po otrzymaniu informacji, że na moście nad rzeką Drwęcą stoi mężczyzna, który najprawdopodobniej zamierza skoczyć do wody, funkcjonariusze od razu udali się na miejsce. Przybyli akurat w porę, aby zobaczyć, jak mężczyzna skacze do rzeki. Funkcjonariusze natychmiast skoczyli do wody i, dzięki doskonałej współpracy, po kilku sekundach wyciągnęli niedoszłego samobójcę na brzeg, gdzie udzielono mu pierwszej pomocy. Warto zauważyć, że aspirant Artur Rulewski już drugi raz otrzymuje Krzyż Zasługi za Dzielność. Pierwszym odznaczono go w 2011 r. Wtedy uratował trzech mężczyzn z płonącego samochodu. Samochód zasilany był gazem, więc w razie wybuchu pole rażenia wyniosłoby 100 m.  

Krzyż Zasługi za Dzielność otrzymał również aspirant Michał Jaśkowski, wykładowca ze Szkoły Policji w Słupsku, który uniemożliwił mężczyźnie rzucenie się do rzeki. Wraz z dwoma słuchaczami szkoły policjant próbował negocjować z desperatem, a gdy to nie przyniosło rezultatu, złapał go już w trakcie skoku.

Z kolei dwie funkcjonariuszki z Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie – sierżant Anna Rabas-Szarska i sierżant Aleksandra Calik – uratowały z płomieni nieprzytomną staruszkę, za co także otrzymały Krzyż Zasługi za Dzielność.

W uroczystości wzięli również udział zastępcy komendantów głównych: Policji – nadinspektor Mirosław Schossler i Państwowej Straży Pożarnej – nadbrygadier Piotr Kwiatkowski.

- Chcę Wam serdecznie podziękować w imieniu państwa, które ma ograniczone możliwości wyrażenia wdzięczności. Medal, wstążka, publiczne odznaczenie, uścisk dłoni – to bardzo niewiele. To symbol, rytuał, ale za nim stoi wdzięczność, która jest o wiele ważniejsza od tych medali. Jeszcze raz serdecznie Wam dziękuję – powiedział Minister Spraw Wewnętrznych.

„Krzyże Zasługi za Dzielność” to odznaczenia przyznawane m.in. policjantom i strażakom za działania podjęte w wyjątkowo trudnych warunkach z narażeniem własnego życia lub zdrowia, w obronie prawa, nietykalności granic państwowych oraz życia, mienia i bezpieczeństwa obywateli.

„Krzyże Zasługi za Dzielność” otrzymali policjanci:

Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju:

- asp. Jacek Jonczak,
- asp. Jacek Ziembicki.

Komisariatu Policji w Kraśniku:

-sierż. Grzegorz Zyska.

Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim:

- asp. Tomasz Kozłowski.

Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie:

- sierż. Aleksandra Calik,
- sierż. Anna Rabas-Szarska.

Komendy Powiatowej Policji w Grójcu:

- st. sierż. Konrad Kostrzewa,
- asp. Artur Bielecki.

Komisariatu Policji w Ozimku:

- st. asp. Mirosław Marciniak,
- mł. asp. Sławomir Frąk,
- mł. asp. Stanisław Gaweł.

Komendy Powiatowej Policji w Namysłowie:

- sierż. Marek Wołkowicz,
- sierż. sztabowy Andrzej Stępień.

Komendy Powiatowej Policji w Sokółce:

- st. sierż. Piotr Grynczel,
- podkomisarz Janusz Sepko.

Szkoły Policji w Słupsku:

- asp. Michał Jaśkowski, wykładowca.

Komendy Powiatowej Policji w Lęborku:

- mł. asp. Marcin Majchrzak.

Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku:

- st. posterunkowy Paweł Bagiński.

Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim:

- asp. Artur Rulewski,
- sierż. Błażej Kwiatkowski.

Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie:

- asp. Marek Ożga,
- asp. Piotr Kuczyński.

(msw.gov.pl / mg; fot. Policja 997, MSW)

Policjanci z garnizonu warmińsko-mazurskiego odznaczeni Krzyżem Zasługi za Dzielność >>

Opole, Namysłów: policjanci odznaczeni przez ministra >>

 

Powrót na górę strony