Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowiedzą za fałszywą informację o ładunku

Data publikacji 03.02.2014

O 8 lat zwiększyć się może kara pozbawienia wolności dla dwóch mężczyzn, którzy przebywając w gorzowskim zakładzie karnym, zaangażowali służby do interwencji informując o podłożonym ładunku bombowym. Gorzowscy kryminalni potrzebowali zaledwie kilku godzin, aby dotrzeć do osób za to odpowiedzialnych.

Opisywane zgłoszenie dotarło do WCPR-u po godzinie 8:00 w sobotę /1 lutego 2014 roku/ i rozpoczęło standardowe dla tego typu zgłoszeń procedury. Podobne sygnały, choć w wielu przypadkach fałszywe, zawsze muszą zostać wnikliwie sprawdzone. Informacja o tym, że takie zgłoszenie stanowi nieodpowiedzialny i nie mający nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem wygłup, poparta została pracą policjantów, którzy w identyfikowaniu ładunków wybuchowych znają się najlepiej.

Policyjni pirotechnicy w tym przypadku musieli dokładnie przeczesać pomieszczenia zakładu karnego, aby w konsekwencji móc wyeliminować zagrożenie i potwierdzić informację o fałszywym zawiadomieniu. Kiedy to było już jasne, rozpoczął się proces wykrywczy, którego celem było dodarcie do osoby za to odpowiedzialnej. Gorzowscy kryminalni jak najszybciej chcieli ją zidentyfikować. Wykonana przez nich praca, pozwoliła na pierwsze ustalenia. Wskazywały one na dwóch mężczyźni w wieku 36 i 42 lat, którzy odbywali kary pozbawienia wolności. Dalsze czynności w tej sprawie potwierdziły wcześniejsze typowania policjantów. Pobyt tych mężczyzn za kratkami może się jednak przedłużyć, kiedy sąd rozpatrzy materiał dowodowy opisujący dokładnie ich nieodpowiedzialne zachowanie. Osadzeni już usłyszeli zarzut związany z fałszywym zawiadomieniem. Kodeks karny za tego typu przestępstwo przewiduje karę pozbawienia wolności nawet do 8 lat.

art. 224a kodeksu karnego:

Kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

(KWP w Gorzowie / mw)

Powrót na górę strony