Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zaatakował łomem policjanta

Data publikacji 05.02.2014

Szczecińscy wywiadowcy zatrzymali na gorącym uczynku dwóch sprawców usiłujących włamać się do kiosku. W trakcie zatrzymania jeden ze mężczyzn uderzył łomem interweniującego policjanta. Błyskawiczna reakcja funkcjonariusza na cios pozwoliła uniknąć tragedii, ale zakończyła się wybiciem stawu barkowego. Zatrzymani usłyszeli już zarzuty, młodszy z mężczyzn oprócz usiłowania włamania odpowie też za zmuszenie przemocą funkcjonariusza do zaniechania czynności służbowych. Za popełnione przestępstwa grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło przedwczoraj w Szczecinie na Pomorzanach. Tuż po północy patrol wywiadowców został skierowany przez operatora 997 na interwencję dotycząca włamania do kiosku. Na miejscu patrol zastał dwóch sprawców, z których jeden stał na czatach, drugi natomiast usiłował wejść do kiosku, odginając roletę antywłamaniową. Wywiadowcy natychmiast przystąpili do zatrzymania zaskoczonych obrotem sprawy mężczyzn. Zatrzymali najpierw jednego, natomiast drugi z mężczyzn, kiedy zorientował się, co się dzieje  zaczął uciekać. Nie reagując na polecenia policjanta do zatrzymania wskoczył na płot ogrodzeniowy i zamierzał oddalić się z miejsca zdarzenia.

Jeden z funkcjonariuszy natychmiast ruszył w pościg i udaremnił mu próbę ucieczki. Jednak mężczyzna trzymanym w ręku łomem zaatakował funkcjonariusza, usiłując się wyrwać. W pewnym momencie zamachnął się i uderzył go łomem na oślep. Błyskawiczna reakcja wywiadowcy i sprawny unik zakończył się uderzeniem funkcjonariusza w bark, powodując bezwład jednej z rąk. Partner z patrolu, który zatrzymywał drugiego z mężczyzn natychmiast rzucił się koledze na pomoc. Dobiegając do sprawcy, który chciał go uderzyć łomem, szybko odskoczył, unikając uderzenia i obezwładnił agresywnego napastnika. Na miejsce wezwana została karetka pogotowia, która przewiozła poszkodowanego funkcjonariusza do szpitala. Zatrzymanymi okazali się 52 i 45-latek, obaj bez stałego miejsca zameldowania.

Policjanci ustalili, że łomem, którym zaatakowano jednego z wywiadowców sprawcy uszkodzili kłódkę zabezpieczającą roletę, a za pomocą szczypiec odłączyli alarm. Mundurowi zabezpieczyli na miejscu zdarzenia przedmioty służące do popełnienia przestępstwa m.in: latarkę, łom i rękawice.

Zatrzymani spędzili noc w policyjnym areszcie. Obaj byli notowani. W przeszłości weszli już w konflikt z prawem, między innymi za podobne przestępstwa. Wczoraj mężczyźni usłyszeli zarzut usiłowania włamania, natomiast młodszy ze sprawców dodatkowo odpowie za zmuszenie przemocą funkcjonariusza do zaniechania czynności służbowych.

Za popełnione przestępstwa grozi im nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Dziś Komendant Komisariatu Policji Szczecin-Śródmieście wystąpił do prokuratury z wnioskiem o zastosowanie wobec zatrzymanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

(KWP w Szczecinie / mj)

Powrót na górę strony