Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Trzej mężczyźni usłyszeli zarzuty kłusownictwa

Data publikacji 07.02.2014

Policjanci z komisariatu w Janowie Podlaskim przedstawili zarzuty kłusownictwa trzem mężczyznom w wieku od 26 do 29 lat. Z policyjnych ustaleń wynika, że grupa, która działała od 2011 roku nielegalnie upolowała kilkanaście sztuk zwierzyny łownej, przede wszystkim dzików i saren, a także zajmowała się kłusownictwem ryb na Bugu. Funkcjonariusze zabezpieczyli trofea łowieckie, sieci połowowe, wnyki i metalowe pułapki służące do kłusownictwa oraz kilkadziesiąt kilogramów mięsa.

Zatrzymani przez janowskich stróżów prawa to dwaj 29-letni mieszkańcy gminy Janów Podlaski oraz 26-latek z gminy Sarnaki. Kłusownictwem zajmowali się od grudnia 2011 r. przede wszystkim na terenie lasów należących do Leśnictwa Konstantynów.

Z ustaleń mundurowych wynika, że mężczyźni zakładali wnyki i w ten sposób nielegalnie upolowali 10 dzików i 4 sarny. W grudniu ubiegłego roku w zastawione najprawdopodobniej przez nich wnyki wpadł łoś, którego w stanie skrajnego wyczerpania znaleźli myśliwi. Niestety zwierzę trzeba było dobić.

Podczas czynności procesowych policjanci zabezpieczyli kilkadziesiąt kilogramów mięsa z dziczyzny oraz wyrobów wędliniarskich, a także narzędzia służące do kłusownictwa: wnyki i metalowe pułapki. Zatrzymani zajmowali się również kłusownictwem rzecznym. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kłusując na rzece Bug, przy użyciu sieci, dokonali połowu nie mniej niż 100 kg ryb różnych gatunków. Podczas przeszukania posesji jednego z zatrzymanych zabezpieczono ponton oraz pięć sieci rybackich.

Zatrzymani zostali przesłuchani w charakterze podejrzanych i przyznali się do postawionych im zarzutów. Chcą dobrowolnie poddać się karze uzgodnionej z prokuratorem. Na poczet grożących kar i środków karnych policjanci zabezpieczyli od nich 6,5 tys. złotych.

Za te przestępstwa grozi do 5 lat pozbawienia wolności oraz przepadek zabezpieczonego mienia.

(KWP w Lublinie / mj)

Powrót na górę strony