Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie polsko-czeskiego projektu "Bezpieczne pogranicze - bezpieczni mieszkańcy i turyści"

Data publikacji 07.02.2014

6 lutego br. na Czarnej Górze odbyła się konferencja podsumowująca realizację polsko-czeskiego projektu "Bezpieczne pogranicze – bezpieczni mieszkańcy i turyści", współfinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013. Celem projektu jest zacieśnienie współpracy pomiędzy polskimi i czeskimi policjantami oraz szybsza, sprawniejsza i skuteczniejsza realizacja wspólnych działań, na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców i turystów pogranicza polsko-czeskiego.

W spotkaniu podsumowującym realizację projektu, oprócz funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku, Komisariatu Policji w Lądku Zdroju, Komendy Wojewódzkiej Policji w Pardubicach i Komendy Powiatowej Policji w Usti nad Orlicą, uczestniczyli także przedstawiciele Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Glacensis, Zarządu Powiatu Kłodzkiego, Parku Narodowego Gór Stołowych oraz GOPR (grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej).

Umowa o dofinansowanie projektu pod tytułem "Bezpieczne pogranicze - bezpieczni mieszkańcy i turyści" w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013, została zawarta w 2013 r. pomiędzy Stowarzyszeniem Gmin Polskich Euroregionu Glacensis a Komendą Wojewódzka Policji we Wrocławiu. Partnerem projektu jest Komenda Wojewódzka Policji w Pardubicach. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacenesis "Przekraczamy granice".

Celem projektu jest podnoszenie sprawności współdziałania policji kłodzkiej i policji z Uścia nad Orlicą na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców oraz turystów pogranicza polsko-czeskiego m.in. przez nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, ustalenie procedur współdziałania policji w przypadkach wstąpienia zdarzeń o charakterze transgranicznym, poprawę koordynacji i ekonomiki wspólnych działań policji polskiej i czeskiej, zacieśnienie współpracy pomiędzy policją kłodzką i pardubicką.

W ramach realizacji projektu przeprowadzono m.in. szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej dla kilkudziesięciu funkcjonariuszy policji polskiej i czeskiej. Ponadto przeprowadzono spotkania powołanej polsko-czeskiej grupy roboczej, podczas których opracowano wspólne procedury reagowania w przypadku wystąpienia określonych zdarzeń transgranicznych oraz dwujęzyczny poradnik dla turystów, zawierający m.in. najważniejsze przepisy ruchu drogowego, informacje dla narciarzy, czy też mapę pogranicza. Powyższe materiały wydano w formie papierowej.

Ponadto zakupiono 10 zestawów do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, które zostaną przekazane funkcjonariuszom policji kłodzkiej i pardubickiej. Zakupione zastawy będą znajdować się w pojazdach służbowych ruchu drogowego i wspólnych patroli polsko-czeskich.

Dzięki realizacji projektu nastąpi zacieśnienie współpracy pomiędzy polskimi i czeskimi funkcjonariuszami policji, a uzgodnione i wprowadzone do użytku procedury współdziałania przyczynią się do zapewnienia szybszej, sprawniejszej i skuteczniejszej realizacji wspólnych działań policji, co wpłynie na podniesienie poziomu poczucia bezpieczeństwa mieszkańców i turystów pogranicza polsko-czeskiego.

(KWP we Wrocławiu / mg)

Powrót na górę strony