Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Aplikacja The Most Wanted App najlepszym projektem mobilnym 2013

Data publikacji 10.02.2014

16 stycznia 2014 r. w Krakowie, podczas trzeciej edycji konferencji Mobile Trends Conference 2014, zajmującej się tematyką mobilnych technik i technologii, wręczone zostały Mobile Trends Awards – nagrody przyznawane dla branży mobilnych technologii za najlepsze realizacje z minionego roku. W kategorii Aplikacja Mobilna – Komunikacja i Społeczności, nagrodę otrzymała Komenda Główna Policji oraz Agencja DDB Warszawa za aplikację The Most Wanted App.

Nominowane do nagród mogły być jedynie projekty z 2013 roku, wykonane przez polskie firmy lub polskie oddziały firm zagranicznych. Propozycje nominacji mógł zgłaszać każdy. Zwycięzców wybrała kapituła konkursowa, złożona z dziewięciu specjalistów z branży IT oraz internautów.

W kategorii Aplikacja Mobilna – Komunikacja i Społeczności, nagrodę otrzymała Komenda Główna Policji oraz DDB Warszawa za aplikację The Most Wanted App. Statuetkę w imieniu Policji odebrał Naczelnik Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Służby Kryminalnej Komendy Głównej Policji, nadkom. Grzegorz Prusak.

Galę wręczenia nagród Mobile Trends Awards 2013 swoim Patronatem objęli Janusz Piechociński – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Gospodarki oraz Marek Sowa, Marszałek Województwa Małopolskiego.

THE MOST WANTED APP to pierwsza na świecie aplikacja, ułatwiająca zapamiętywanie twarzy poszukiwanych przestępców. Bazuje ona na mechanizmie znanego powszechnie ćwiczenia trenującego zapamiętywanie, jednak zamiast dziecinnych obrazków używane są w niej wizerunki osób poszukiwanych listami gończymi za najgroźniejsze przestępstwa. Użytkownicy „gry” poprzez częste oglądanie zdjęć przestępców mogą skuteczniej rozpoznawać poszukiwanych, co w efekcie może przyczynić się do ich zatrzymania przez policję.

Wiele informacji wpłynęło dzięki uruchomionej kilka lat temu podstronie POSZUKIWANI na portalu Policja.pl. (http://poszukiwani.policja.pl/). Można tam znaleźć informacje o przestępcach, za którymi wydano listy gończe. Co bardzo istotne dzięki tej stronie można przekazać anonimową informację o miejscu pobytu osoby poszukiwanej np. mailem (poszukiwani@policja.gov.pl) praktycznie z każdego miejsca na świecie.

Postęp technologiczny daje jednak nowe możliwości. Chcąc to wykorzystać stworzono aplikację mobilną, która ułatwia rozpoznawanie poszukiwanych.

The Most Wanted App to aplikacja bazująca na mechanizmie znanego powszechnie ćwiczenia trenującego zapamiętywanie. Jednak zamiast dziecinnych obrazków w Most Wanted używamy wizerunków osób poszukiwanych przez policję.

Zasadą jest wyszukiwanie takich samych par obrazków. Karty obrócone są obrazkiem na dół i naraz można obrócić obrazkiem do góry tylko dwie karty. Chodzi o to żeby zapamiętać obrazki i miejsca, na których leżą karty, tak aby gdy przyjdzie kolej odwracania odwrócić dwie karty z tym samym obrazkiem. Po odwróceniu pary kart wygrywa się tę parę i zabiera ją.  Są dwa rodzaje poziomów trudności. Pierwszy to liczba kart – 12, 20 lub 30. Drugi to podobieństwo wizerunków. Na łatwym poziomie szukamy pary takich samych zdjęć. Na trudnym szukamy pary: zdjęcie i szkic. Oczywiście prowadzony jest ranking najlepszych wyników.
 
Aplikacja jest również na bieżąco uaktualnianą bazą danych, można więc szybko sprawdzić kto i za co jest poszukiwany. Zawiera wizerunki osób poszukiwanych za zabójstwa lub za rozboje z użyciem niebezpiecznych narzędzi.
 
W każdej chwili, gdy zobaczymy lub przypomnimy sobie, że widzieliśmy osobę poszukiwaną możemy zgłosić to na policję dzwoniąc na nr 112 lub 997 albo korzystając z aplikacji wysłać maila na policyjną skrzynkę.

The Most Wanted App jest pierwszą tego typu aplikacją na świecie i do tego całkowicie darmową.  Pobrać ją można pod adresem www.themostwantedapp.com

Pomysłodawcami aplikacji, stworzonej we współpracy z polską policją, są agencja reklamowa DDB Warszawa oraz DDC MOBILE, którzy pracują przy projekcie całkowicie pro bono.

WIęcej o aplikacji tutaj»

KGP / pt

 

 

Powrót na górę strony