Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ogólnopolskie Obchody Numeru Alarmowego 112 w Radomiu

Mazowieccy policjanci wzięli udział w ogólnopolskich obchodach Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112. Gwarancja dodzwonienia się na nr 112, skrócenie średniego czasu oczekiwania na połączenie z operatorem do 12 sekund oraz zatrzymywanie zgłoszeń pomyłkowych lub fałszywych - to główne zalety funkcjonowania Centrów Powiadamiania Ratunkowego. W województwie mazowieckim działają one w Radomiu (największe w Polsce) oraz w Warszawie.

Największym sukcesem wprowadzenia nowego systemu powiadamiania ratunkowego jest skrócenie średniego czasu oczekiwania na przyjęcie zgłoszenia od wzywającego pomocy do 12 sekund. Centra Powiadamiania Ratunkowego w całej Polsce pełnią również ważną rolę selekcji połączeń zbędnych, pomyłkowych i fałszywych. Tylko w styczniu tego roku CPR w Radomiu odebrało ponad 100 tys. zgłoszeń, natomiast niecałe 20 tys. z nich wymagało reakcji, czyli skierowania do odpowiedniej służby (policji, straży pożarnej lub ratownictwa medycznego). Statystyki pokazują, że ok. 70-80 proc. zgłoszeń jest fałszywych lub nieuzasadnionych. Bywa, że funkcja "SOS" w telefonie, służąca do wzywania pomocy jest traktowana jak pomoc techniczna - szczególnie przy zablokowaniu karty sim. Często niestety zdarzają się sytuacje zamawiania pizzy lub taksówek. Warto pamiętać, że telefon komórkowy bez karty SIM również wykona połączenie 112 (rodzice często o tym zapominają, dając takie telefony dzieciom do zabawy).

Centra Powiadamiania Ratunkowego w Polsce mają za zadanie obsługę zgłoszeń alarmowych, czyli odebranie połączenia, zakwalifikowanie go i przekazanie do odpowiedniej służby, która będzie mogła udzielić pomocy. Podstawowym celem systemu jest, aby zgłoszenie od osoby potrzebującej pomocy zostało możliwie szybko przekierowane do właściwej służby ratunkowej. Docelowo CPR-y będą także przyjmować zgłoszenia z telefonów 997, 998 i 999.

Dzisiaj, 11 lutego Komisja Europejska obchodzi Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 wspólnie z Parlamentem Europejskim. W Radomiu, obchody te zorganizowano w radomskim Centrum Powiadamiania Ratunkowego, z udziałem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Stanisława Huskowskiego, Wojewody Mazowieckiego Jacka Kozłowskiego, Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Cezarego Popławskiego oraz Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Gustawa Mikołajczyka. W spotkaniu licznie udział wzięły dzieci z radomskich szkół. To one są głównym adresatem klipów reklamujących funkcjonowanie nr 112, które były nagrywane również z udziałem mazowieckich policjantów.

W ramach imprezy policjanci przygotowali szereg ekspozycji pokazujących codzienną służbę. Swoją wiedzą z najmłodszymi uczestnikami ogólnopolskich obchodów nr 112 dzieliły się policjantki i policjanci z Wydziału Prewencji, Ruchu Drogowego KWP i KMP, SPPP w Radomiu, Laboratorium Kryminalistycznego oraz Sekcji Antyterrorystycznej.


(KWP w Radomiu / pt)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 6.78 MB)

Powrót na górę strony