Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprzedawcy dopalaczy w rękach Policji

Data publikacji 14.02.2014

Dopalacze - nielegalne środki odurzające oraz papierosy bez polskich znaków akcyzy można było kupić w sklepie spożywczym na terenie jednej z miejscowości w powiecie międzyrzeckim. Policjanci z Komisariatu Policji w Skwierzynie zatrzymali dwóch mężczyzn, podejrzanych o rozprowadzanie nielegalnych specyfików. W czwartek Sąd Rejonowy w Nowej Soli aresztował zatrzymanych na okres dwóch i trzech miesięcy.

Policjanci z Komisariatu Policji w Skwierzynie pracę nad sprawą rozpoczęli kilka tygodni temu. Realizowane przez nich działania operacyjne potwierdzały, że w sklepie spożywczym w jednej z okolicznych miejscowości sprzedawane są środki odurzające, nazywane potocznie dopalaczami. Uzyskane przez Policję informacje potwierdziły się kiedy wspólnie z inspektorami Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Międzyrzeczu przeszukano sklep. Policjanci zabezpieczyli wówczas susz roślinny, biały proszek pakowany w woreczki foliowe oraz różnego rodzaju ciecze o nieznanym składzie. Dodatkowo funkcjonariusze ujawnili kilka dowodów osobistych i praw jazdy różnych osób oraz papierosy bez polskich znaków akcyzy.

Dalsze przeszukania, tym razem budynków mieszkalnych właścicieli sklepu, pozwoliły na ujawnienie kolejnych nielegalnych przedmiotów: kilku sztuk amunicji, kolejnych porcji dopalaczy, a także metalowych elementów pochodzących prawdopodobnie z budowy trasy S-3. Decyzją inspektorów Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej sklep w którym sprzedawane były opisane substancje został zamknięty. Kolejnym krokiem w postępowaniu było szybkie przeprowadzenie analizy zabezpieczonych środków. W tym celu Policja zwróciła się o pomoc do specjalistów z Zakładu Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Biegli szybko stwierdzili, że zabezpieczone materiały zawierają w swym składzie niebezpieczne substancje, w tym również najsilniejsze specyfiki wymieniane na liście zabronionych dopalaczy. Informacja ta, poparta sygnałami, że środki te sprzedawane były przede wszystkim nastolatkom, kazała Policji podjąć błyskawiczne działania. W ich wyniku na początku tego tygodnia zatrzymano dwóch mężczyzn, których łączy się z nielegalnym procederem. Z uwagi na fakt, iż podobne przestępstwa stwierdzano także w innych rejonach woj. lubuskiego, opisana sprawa przekazana została do nadzoru Prokuraturze Rejonowej w Nowej Soli. W czwartek /13.02/, na wniosek Prokuratora nowosolski Sąd Rejonowy aresztował jednego z zatrzymanych przez Policję mężczyzn na okres dwóch, natomiast drugiego na okres trzech  miesięcy.

Zgromadzony przez policjantów ze Skwierzyny materiał procesowy pozwolił do tej pory na przedstawienie zatrzymanym mężczyznom kilkunastu zarzutów. Podejrzani odpowiedzą m.in. za narażenie osób na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, za co kodeks karny przewiduje karę do trzech lat pozbawienia wolności oraz udzielanie środków psychotropowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, w tym również nieletnim, za co grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / mj)

Powrót na górę strony