Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbili zorganizowaną grupę przestępczą trudniącą się kradzieżami z włamaniem

Data publikacji 14.02.2014

Siedem osób będzie odpowiadać za udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się kradzieżami z włamaniem na terenie powiatu świdnickiego, łęczyńskiego, chełmskiego oraz paserstwem skradzionych przedmiotów. To efekt pracy policjantów z wydziałów kryminalnych z KWP w Lublinie i KPP w Świdniku oraz świdnickiej prokuratury. Za kradzieże z włamaniem zatrzymanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 10. Suma strat to ponad 100 tysięcy złotych.

Wczoraj nad ranem policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Lublinie wspólnie z policjantami ze Świdnika realizując postanowienia prokuratora zatrzymali jednocześnie w kilku miejscach sześć osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Wśród zatrzymanych w wieku od 29 do 53 lat znalazła się jedna kobieta. Pięcioro z nich to mieszkańcy gminy Piaski, jedna osoba pochodzi z Lublina.

Z policyjno-prokuratorskich ustaleń wynika, że grupa działała co najmniej od maja 2013 roku i w różnych składach osobowych dokonywała kradzieży z włamaniem do obiektów handlowych, a także mieszkań głównie na terenie gminy Piaski i powiatu świdnickiego. Łączna suma strat z powodu ich przestępczej działalności sięga ponad 100 tysięcy złotych.

Swoją przestępczą działalność prowadzili także na terenie powiatów: lubelskiego, łęczyńskiego i chełmskiego. W skład grupy wchodziły osoby, które dokonywały kradzieży z włamaniem, a także osoby, które zajmowały się paserstwem, czyli obrotem skradzionymi przedmiotami. Podczas czynności procesowych zabezpieczono narzędzia, które mogły służyć do popełniania przestępstw oraz przedmioty, które mogą pochodzić z kradzieży.

We wtorek 40 minut po północy na gorącym uczynku włamania do marketu w Mełgwi wpadł 22-letni mieszkaniec Piask. W czasie zatrzymywania usiłował zbiec policjantom, a także celowo uszkodził lusterko w radiowozie policyjnym. Wszystkie okoliczności wskazują na to, że ma on bezpośredni związek z osobami zatrzymanymi w czwartek nad ranem. Tego samego dnia Sąd Rejonowy w Lublinie na wniosek policji i prokuratury zastosował wobec niego tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy. Już wczoraj jako pierwsza z zatrzymanych przed oblicze prokuratora trafiła 53-letnia Anna G., która usłyszała zarzuty udziału w grupie przestępczej. Po zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci dozoru policji została zwolniona.

Pozostali zatrzymani dziś zostaną doprowadzeni przez policjantów do prokuratury. We wszystkich pięciu przypadkach policjanci wnioskują do prokuratury, by ta skierowała do sądu wnioski o zastosowanie najsurowszych środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania.

Czterej z pośród sześciu mężczyzn byli już wcześniej zatrzymywani przez policję pod zarzutem kradzieży z włamaniem, dwóch z nich odbywało już karę pozbawienia wolności za przestępstwa przeciwko mieniu, a wobec jednego z nich właśnie  uprawomocnił się wyrok 2 lat pozbawienia wolności z art. 279 kk.

Za kradzież z włamaniem grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.  

(KWP w Lublinie / mj)

Powrót na górę strony