Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pirat drogowy ścigany przez dwa powiaty

Data publikacji 17.02.2014

Świętokrzyscy policjanci zatrzymali 23-latka, mieszkańca Warszawy, który na drodze krajowej nr 7, na obwodnicy Kielc, był ścigany przez funkcjonariuszy jędrzejowskiej drogówki. Mężczyzna podczas ucieczki popełnił szereg wykroczeń w ruchu drogowym. Jeszcze tego samego dnia trafił do policyjnej celi. Usłyszał już zarzuty, grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności.

W piątek po południu, policjanci drogówki z Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie, patrolujący drogę krajową nr 7 zauważyli kierującego pojazdem, który popełnił wykroczenie drogowe. Kierujący białym mercedesem wyprzedził nieoznakowany radiowóz, nie stosując się do znaku poziomego „linia jednostronnie przekraczalna”, a ponadto poruszał się z nadmierną prędkością dochodzącą do 220 km/h. Mundurowi nie mogli pozwolić na dalszą jazdę tego kierującego i za pomocą sygnałów świetlnych i dźwiękowych wezwali go do natychmiastowego zatrzymania. Kierujący mercedesem na sygnał do zatrzymania zareagował wciśnięciem pedału gazu i podjął ucieczkę. Rozpoczął się pościg.

Podczas ucieczki, na blisko 35-kilometrowym odcinku drogi, kierujący mercedesem wyprzedzał inne pojazdy z prawej strony, zmuszał kierujących, jadących z przeciwnego kierunku do gwałtownego zjeżdżania mu z drogi w celu uniknięcia zderzenia, jechał z prędkością przekraczającą 200 km/h. Chcąc uniknąć zatrzymania, omijał z lewej strony wysepki rozdzielające pasy ruchu, jadąc „pod prąd”. Swoim zachowaniem stwarzał realne zagrożenie utraty życia lub zdrowia dla innych uczestników ruchu drogowego.

Do pościgu włączyli się policjanci z komisariatu w Chęcinach oraz funkcjonariusze kieleckiej drogówki, poinformowani przez dyżurnych jednostek. Przy zjeździe z drogi ekspresowej S-7, na węźle Jaworznia, kierujący mercedesem uderzył w barierkę energochłonną, uszkadzając pojazd i po przejechaniu kilku kilometrów został zatrzymany przez policjantów z Chęcin.

Za kierownicą białego mercedesa siedział 23-letni mieszkaniec województwa mazowieckiego. W samochodzie policjanci znaleźli kominiarkę, tarczę do zatrzymywania pojazdów, a także niebieskie światło błyskowe, podobne do tych używanych przez uprawnione służby.

Po sprawdzeniu mężczyzny w policyjnych rejestrach okazało się, że był on już kilkadziesiąt razy karany mandatami, a także kierowane były przeciwko niemu wnioski do sądu o ukaranie. Większość przewinień to naruszenia przepisów prawa o ruchu drogowym. W tej sprawie prowadzone jest dochodzenie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kielce – Zachód.

Mieszkaniec Warszawy podejrzany jest o popełnienie przestępstwa, o narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Mężczyzna opuścił policyjny areszt, został jednak zobligowany do wpłaceniu poręczenia majątkowego w kwocie 10 tysięcy złotych.

(KWP w Kielcach / mj)

Film Pirat drogowy ścigany przez dwa powiaty

Opis filmu: ruch drogowy, pościgi

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Pirat drogowy ścigany przez dwa powiaty (format flv - rozmiar 11.18 MB)

Powrót na górę strony