Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zlecał podpalenia - zatrzymała go policja

Data publikacji 19.02.2014

Policjanci z Komisariatu w Skwierzynie zatrzymali grupę mężczyzn mających związek z licznymi podpaleniami. Wśród zatrzymanych znalazł się ochotnik ze straży pożarnej, który zlecał podpalenia lasów swoim kolegom, a następnie brał udział w akcjach gaśniczych. Za podżeganie do popełnienia przestępstwa grozi mu kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Do zdarzeń dochodziło latem 2013 roku, niedaleko Murzynowa w powiecie międzyrzeckim. Strażacy wielokrotnie zmuszeni byli wówczas wyjeżdżać do pożarów lasów i młodników w tym rejonie. Materiał dowodowy zebrany na miejscach pożarów wskazywał na podpalenia. Kilkumiesięczne działania operacyjne policjantów z Komisariatu Policji w Skwierzynie pozwoliły na ustalenie i zatrzymanie trzech mężczyzn mających związek z tą sprawą.

Policjanci ustalili, że to ochotnik ze straży pożarnej zlecał podpalenia swoim kolegom, a następnie brał udział w akcjach gaśniczych, za które otrzymywał wynagrodzenie. Za każde z podpaleń płacił im drobne sumy pieniędzy, które podpalacze przeznaczali na alkohol. Zatrzymani przez policję mężczyźni usłyszeli zarzuty  zniszczenia mienia, natomiast ochotnik ze straży pożarnej - podżegania do popełnienia przestępstwa. Za tego typu czyn kodeks karny przewiduje karę do pięciu lat pozbawienia wolności.  

To kolejny już tego typu sprawa wyjaśniona przez policjantów ze skwierzyńskiego komisariatu. W styczniu 2014 roku ustalili oni mężczyzn działających w podobny sposób czterech młodych mężczyzn, mających związek z podpaleniami w okolicach Goraja. Analizując fakty, policjanci ustalili wówczas, że mężczyźni podkładali ogień na zlecenie innego ochotnika ze straży pożarnej. Ten także brał udział w akcjach gaśniczych otrzymując za to pieniądze. Policjanci potwierdzilio, że w podobny sposób sprawcy działali między innymi podczas pożaru słomy, który miał miejsce w wigilię 2013 roku. Ze zgromadzonych dowodów wynikało również, że jeden z zatrzymanych przez Policję mężczyzn, 5 stycznia 2014 roku, podpalił wypełnioną słomą stodołę. Wywołany pożar spowodował straty w wysokości 180 tys. zł.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / mg)

 

Powrót na górę strony