Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Areszt za nielegalny handel tytoniem

Data publikacji 21.02.2014

Zielonogórscy policjanci w miniony poniedziałek /17 lutego 2014 roku/ zatrzymali mężczyznę, który handlował tytoniem bez polskich znaków akcyzy. Skarb Państwa na tej przestępczej działalności stracił ponad 46 milionów złotych. Na wniosek Prokuratora Rejonowego w Zielonej Górze, decyzją sądu mężczyzna ten najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.

W poniedziałek /17 luetgo 2014 roku/ na Trasie Północnej patrol Policji z zielonogórskiej komendy zatrzymał do kontroli samochód osobowy marki audi A4. Pojazd ten po sprawdzeniu w bazach danych widniał jako utracony na terenie Niemiec. W bagażniku samochodu policjanci znaleźli natomiast dwa ponad 20-kilogramowe worki z tytoniem, trzy kartony z kopertami zaadresowanymi na różne osoby w całej Polsce oraz dziewięć telefonów komórkowych. Kierujący audi oraz pasażer zostali zatrzymani w policyjnym areszcie.

Samochód zatrzymano na strzeżonym parkingu – trwają wyjaśnienia dotyczące jego utracenia w Niemczech. Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą przeszukali miejsca zamieszkania zatrzymanych mężczyzn. W domu jednego z nich, 34-letniego mieszkańca Zielonej Góry, znaleźli dowody świadczące o tym, iż od 2011 roku uczestniczył w sprzedaży dużej ilości nielegalnego tytoniu, którego wartość rynkowa oszacowana jest wstępnie na ponad 35 milionów złotych. Sprzedaż takiej ilości tytoniu bez polskich znaków akcyzy spowodowała stratę Skarbu Państwa w wysokości ponad 46 milionów złotych. W mieszkaniu policjanci znaleźli także dane potencjalnych odbiorców. 34-latek usłyszał dotychczas dwa zarzuty – przewożenia oraz przesyłania nielegalnego tytoniu. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze po wykonaniu czynności procesowych wystąpił do sądu z wnioskiem o aresztowanie 34-latka. Sąd Rejonowy w Zielonej Górze aresztował mężczyznę na trzy miesiące.
 
Drugi z zatrzymanych w samochodzie mężczyzn usłyszał zarzut przewożenia nielegalnego tytoniu – prokurator zdecydował o dozorze policyjnym dla niego. Postępowanie w tej sprawie prowadzone jest przez policjantów z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą zielonogórskiej komendy pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze.  Polski kodeks karny skarbowy za przewożenie oraz przesyłanie nielegalnego tytoniu przewiduje karę do trzech lat pozbawienia wolności.
 
(KWP w Gorzowie Wlkp. / mj)

Powrót na górę strony