Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Syndyk podejrzany o przywłaszczenie 2,5 mln zotych

Data publikacji 24.02.2014

Krakowski adwokat, pełniący rolę syndyka masy upadłościowej kilku podmiotów gospodarczych, zatrzymany. Usłyszał zarzuty przywłaszczenia ponad 2,5 mln złotych z likwidowanych firm. Został tymczasowo aresztowany.

21 lutego policjanci  zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie na polecenie Prokuratury Okręgowej w Krakowie zatrzymali 45-letniego krakowskiego adwokata. Zebrane w śledztwie dowody nie pozostawiały wątpliwości, że mężczyzna, działając jako syndyk masy upadłościowej 4 podmiotów gospodarczych, popełnił przestępstwa na szkodę tych firm.

Zostały mu przedstawione zarzuty  przywłaszczenia powierzonej rzeczy w postaci mienia o znacznej wartości (na łączną kwotę ok. 2,5 mln złotych),  przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, poświadczenia nieprawdy. Za zarzucane mu czyny grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Wobec zatrzymanego sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na 3 miesiące.

Krakowski adwokat  rozpoczął działalność jako syndyk  masy upadłościowej poszczególnych spółek w 2010 r.  Jego rola miała polegać  na likwidowaniu majątku tych spółek i zaspokajaniu  roszczeń poszczególnych wierzycieli.

Tak było rzeczywiście na początku. Jak ustalili śledczy, od października 2012 r. sydyk rozpoczął działalność na własny rachunek. Prowadząc likwidację  spółek, spieniężał ich majątek, a część pieniędzy trafiało na jego konta. Do sądu, przedstawiał sprawozdania, w których nie ujmował stanu faktycznego, preparując historię kont . Ten zaburzony przepływ pieniędzy nie uszedł jednak uwadze  i dlatego 15 maja ubr. krakowscy  policjanci,  pod nadzorem prokuratury okręgowej, rozpoczęli śledztwo.

45-letni mężczyzna przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i skorzystał z prawa do składania wyjaśnień.

Postępowanie w tej sprawie trwa. Policjanci z wydziału do walki z przestępczości gospodarczej  KWP w Krakowie sprawdzają, czy ze sprawą nie było powiązanych innych osób.

Mężczyzna na wniosek Policji i Prokuratury został tymczasowo aresztowany

(KWP w Krakowie / mg)

 

Powrót na górę strony