Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wykonały tysiące połączeń zakłócając pracę służb ratowniczych

Data publikacji 26.02.2014

39-latka wspólnie ze swoją 13-letnią córką oraz jej koleżanką przez niemal 2 miesiące zakłócały pracę służb ratowniczych: Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego oraz Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Dzwoniły one bez żadnej potrzeby, do tych instytucji blokując numery alarmowe. Jak ustalili policjanci wykonały kilka tysięcy połączeń. Kobieta już usłyszała zarzut. Śledczy o zachowaniu nieletnich powiadomili sąd rodzinny.

W styczniu oraz lutym tego roku żnińscy policjanci odebrali kilkaset połączeń telefonicznych na numer alarmowy 997, które nie dotyczyły nagłych zgłoszeń. W większości połączeń nikt się nie zgłaszał, a w innych przypadkach osoba dzwoniąca próbowała „ucinać sobie pogawędki”. Mundurowi za każdym razem informowali rozmówcę o tym, aby nie nadużywał możliwości bezpłatnego telefonowania na numer alarmowy, gdyż jest on wykorzystywany i bardzo potrzebny w sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu ludzkiemu.

Jak się okazało prośby policjantów nie przyniosły rezultatu. Proceder powtarzał się po kilkadziesiąt razy w ciągu dnia oraz w nocy. W związku z tym sprawą zainteresowali się kryminalni. Policjanci ustalili, że z analogicznym problemem borykają się żnińscy strażacy i pogotowie ratunkowe. Blokowanie alarmowej linii odnotowali również pracownicy w wojewódzkim centrum ratunkowym obsługującym numer 112. O tym, że we wszystkich przypadkach mają do czynienia z tą samą osobą świadczyły powtarzające się numery telefonów komórkowych. Analiza tych połączeń wykazała, że łącznie było ich kilka tysięcy.

Na trop sprawcy policjanci wpadli w miniony poniedziałek (24.02.14), po przeprowadzeniu analizy zebranego materiału dowodowego. Wtedy okazało się, że dowcipnisiem jest 39-letnia mieszkanka Rogowa w powiecie żnińskim. W wyniku dalszych czynności wyszło na jaw, że kobieta nie działała sama, lecz wspólnie z 13-letnią córką oraz jej koleżanką rówieśniczką. 39-latka została zatrzymana i osadzona w policyjnym areszcie, a dziewczynki po przesłuchaniu zwolnione. Do sprawy śledczy zabezpieczyli kilka telefonów komórkowych oraz kart sim.

Wczoraj bezmyślna 39-latka usłyszała zarzut z art. 269a k.k. dotyczący zakłócania pracy sieci teleinformatycznych będących integralną częścią systemu powiadamiania służb ratowniczych, za co grozi jej do 5 lat więzienia. 13-latki ze swojego zachowania będą się tłumaczyły przed sądem rodzinnym.

(KWP w Bydgoszczy / pt)

Powrót na górę strony