Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Warte 100 tys. złotych auta wrócą do właścicieli

Data publikacji 27.02.2014

Lubuscy policjanci potwierdzili po raz kolejny, że skutecznie odzyskują skradzione pojazdy. W tym tygodniu dwa pojazdy o łącznej wartości niemal 100 tys. złotych wrócą do swoich właścicieli.

25 lutego tego roku przed godziną 4.00 nad ranem policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu podjęli pościg za audi A6, którego kierowca, na widok zawracającego autem patrolu, gwałtownie przyspieszył. Audi na niemieckich numerach rejestracyjnych jechało ulicą Żarską. W wyniku nadmiernej prędkości kierowca audi stracił panowanie nad pojazdem, uderzył w wysepkę i dwa znaki drogowe. Samochód nagle się zatrzymał, a kierowca uciekł do lasu. W stacyjce porzuconego samochodu policjanci ujawnili plastikowy grot i wyrwane bezpieczniki.

W wyniku prowadzonych w nocy działań pościgowych żagańscy policjanci zatrzymali kierowcę, który próbował uciec i schować się w lesie. Okazało się, że jest to 20-letni mieszkaniec Legnicy. Policjanci ustalili, że odzyskany i zabezpieczony samochód został skradziony tej samej nocy na terenie Niemiec, w miejscowości Magdeburg. Właściciel audi nie zdążył nawet zorientować się, że z parkingu zniknął jego samochód. O kradzieży swojego auta i odzyskaniu go na terenie Polski, dowiedział się od niemieckich policjantów, którzy potwierdzili zniknięcie z ich terenu samochodu wartego ponad 60 tys. złotych.
 
20-latek zatrzymany przez policjantów usłyszał zarzut kradzieży audi A6. Dzień po zdarzeniu podejrzany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Żaganiu. Prokurator po przesłuchaniu podejrzanego, złożył do sądu wniosek o jego tymczasowe aresztowanie. Dziś rano sąd zastosował wobec 20-latka areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy.
 
Kolejny pojazd odzyskano następnego dnia (26.02). Około godziny 1.25, policjanci Sekcji Zabezpieczenia Autostrady Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Gorzowie Wlkp., patrolując teren przy przejściu granicznym, zauważyli wjeżdżającego do Polski z dużą prędkością kierującego samochodem vw caddy, a za nim pojazdy policji niemieckiej i straży granicznej.
 
Policjanci natychmiast dołączyli do pościgu. Kierowca volkswagena nie reagował na sygnały dźwiękowe i świetlne. Uciekinier z dużą prędkością przejechał bramkę poboru opłat w Tarnawie. Po kilkuminutowym pościgu autostradą w kierunku Poznania kierujący zjechał na pas awaryjny, porzucił auto, a sam przeskoczył przez ogrodzenie i pobiegł do lasu. Patrole funkcjonariuszy wraz z psem tropiącym prowadzili poszukiwania za uciekinierem.

Jak się okazało, w samochodzie zamek w drzwiach był wyłamany, a w stacyjce zamiast kluczyka znajdował się łamak. Za pośrednictwem Polsko-Niemieckiego Centrum Współpracy Służb Granicznych w Świecku powiadomiono właściciela auta, który jeszcze nie wiedział, że jego samochód został skradziony.

Jest to drugi już w tym tygodniu odzyskany przez policjantów Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Gorzowie Wlkp. pojazd skradziony na terenie Niemiec.

Samochód został zabezpieczony przez sulęcińskich policjantów. Już niebawem zostanie zwrócony właścicielowi. Wartość odzyskanego samochodu oszacowano na około 30 tys. złotych.

(KWP we Wrocławiu / mg)
 

Powrót na górę strony