Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymali przestępców, zabezpieczyli broń - ćwiczenia służb

Data publikacji 28.02.2014

Policjanci uzyskali informację, że na Strzelnicy Myśliwskiej w Gutkowie jest czterech zamaskowanych mężczyzn. Z informacji wynikało, że mogą posiadać broń i materiały wybuchowe. Po przeprowadzonym rozpoznaniu funkcjonariusze przystąpili do akcji. Podczas zatrzymania mężczyźni zaczęli strzelać. W wymianie ognia rannych zostało kilku policjantów oraz napastników. Doszło również do wybuchu auta.

Około godz. 10.00 oficer dyżurny otrzymał informację, z której wynikało, że  na terenie Strzelnicy Myśliwskiej w Gutkowie kręcą się jakieś podejrzane osoby. Z relacji zgłaszającego wynikało, że osoby te posiadają broń palną.

Informacja została przekazana policjantom z wydziału kryminalnego. Wszczęto procedurę mającą na celu potwierdzenie informacji. Do rozpoznania terenu oraz ustalenia faktów zaangażowano funkcjonariuszy straży granicznej, którzy ustalili, że na strzelnicy znajduje się 4 zamaskowanych, uzbrojonych mężczyzn. Strażnicy ustalili również, że napastnicy podłożyli ładunek wybuchowy. Po weryfikacji sztab podjął decyzję o zatrzymaniu napastników. Dwie drużyny złożone z kryminalnych wspartych policyjnymi antyterrorystami przystąpiły do działań. W trakcie zatrzymania doszło do wymiany ognia. Ranni zostali policjanci oraz napastnicy. Po rozbrojeniu mężczyzn i udzieleniu pierwszej pomocy na miejscu pojawiła się załoga karetki pogotowia. Ratownicy dokonali selekcji rannych na wymagających natychmiastowej pomocy i tych, którzy na pomoc mogli poczekać.

W pewnym momencie doszło do wybuchu auta, którym przyjechali napastnicy. Płonące auto zostało bardzo szybko ugaszone przez strażaków.

Następnie do akcji wkroczyli antyterroryści z sekcji pirotechnicznej, którzy odnaleźli ładunek wybuchowy. Funkcjonariusz ubrany w specjalistyczny kombinezon zneutralizował go, wysadzając w powietrze.

Gdy teren był całkowicie bezpieczny, został zabezpieczony, ogrodzony taśmami. Wówczas do oględzin miejsca przestępstwa przystąpili kryminalni, technicy kryminalistyczni oraz eksperci z laboratorium kryminalistycznego. Funkcjonariusze zabezpieczyli  dużo śladów, m.in. nielegalną broń, amunicję, materiały wybuchowe.

Nadzór nad prawidłowym przebiegiem wykonywanych  czynności sprawowali prokuratorzy.

Przeprowadzone ćwiczenia miały na celu  koordynację działań różnych służb mundurowych podczas nietypowych zdarzeń, a także zacieśnienie współpracy.

(KWP w Olsztynie / mj)

Film Zatrzymali przestępców, zabezpieczyli broń - ćwiczenia służb

Opis filmu: szkolenia i ćwiczenia

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Zatrzymali przestępców, zabezpieczyli broń - ćwiczenia służb (format flv - rozmiar 8.14 MB)

Powrót na górę strony