Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzień Kobiet z mazowiecką „drogówką”

Data publikacji 08.03.2014

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu uczcili w sobotę Dzień Kobiet. Panie - uczestniczki ruchu drogowego, policjanci obdarowywali kwiatami. Akcji przyświecało mott „Aby Twoja postawa na drodze była zawsze przykładem dla innych! …w trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo.

W sobotę, 8 marca, mazowiecka „drogówka” przeprowadziła akcję prewencyjną „„Aby Twoja postawa na drodze była zawsze przykładem dla innych! ... w trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo!”

Wszystko w związku z przypadającym wtedy Dniem Kobiet.  Policyjne patrole kontrolowały na ulicach Radomia samochody, zwłaszcza te, którymi kierowały panie.  Funkcjonariusze zwracali też uwagę na kobiety-pieszych. Policjanci rozmawiali  z paniami na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwracając uwagę na to, że przykład dawany przez matki, babcie, partnerki zapada w pamięć – często na całe życie.

Jak wyraźnie wskazują policyjne statystyki, to mężczyźni są sprawcami znacznej większości wypadków i kolizji drogowych.  W ubiegłym roku, na terenie Mazowsza mężczyźni, którzy kierowali pojazdami byli sprawcami 1550 wypadków drogowych oraz 112111 kolizji. W tym samym czasie kobiety przyczyniły się do powstania 430 wypadków i 3193 kolizji drogowych.

Jako piesi, panie świecą jeszcze lepszym przykładem.  W 2013 roku kobiety spowodowały 67 wypadków natomiast piesi mężczyźni 197.

Kobiety też znacznie rzadziej wsiadają za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu. W roku 2013, 206 wypadków spowodowali nietrzeźwi mężczyźni, a jedynie 13 kobiety. Podobne są proporcje w przypadku kolizji drogowych. Nietrzeźwi mężczyźni spowodowali ich 653, a kobiety  31.

Trudno powyższe liczby tłumaczyć tylko tym,  że znacznie więcej mężczyzn niż kobiet kieruje pojazdami. Praktyczniecoraz więcej pań zdobywa prawo jazdy i więcej zasiada za kierownicą. Tylko w samym  Radomiu, w roku 2012 egzamin na prawo jazdy zdało 8226 pań, rok później 5629.

„Kobieta za kierownicą łagodzi obyczaje: jest delikatniejsza, bardziej rozważna i częściej niż mężczyźni okazuje życzliwość innym użytkownikom dróg” – taką opinię o paniach wyraził szef mazowieckiej „drogówki” podinsp. Jacek Mnich. Policjanci skontrolowali w czasie prowadzonej akcji kilkadziesiąt pojazdów, a dzięki życzliwości  jednej z radomskich kwiaciarni , każda z „pań – kierowców” i „pań – pieszych” otrzymała od policjantów piękną różę.

KWP Radom/gp

Powrót na górę strony