Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Planowali porwanie dla okupu - ich zamiary udaremnili policjanci CBŚ

Data publikacji 10.03.2014

Precyzyjne ustalenia policjantów Centralnego Biura Śledczego i skoordynowana akcja prowadzona przy udziale grupy realizacyjnej Straży Granicznej doprowadziły do zatrzymania mężczyzn, którzy planowali porwanie 2 mieszkańców Podhala. Sprawcom przedstawiono już prokuratorskie zarzuty. Śledztwo jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu.

Zatrzymani to mężczyźni w wieku od 26 do 46 lat. Jak ustalili policjanci CBŚ, przygotowywali oni wspólnie plan uprowadzenia dla okupu dwóch mieszkańców Podhala, synów zamożnych biznesmenów. Porywacze liczyli na okup sięgający 4 milionów złotych. Poczynione przez nich przygotowania były już na tyle zaawansowane, że nie tylko został opracowany dokładny scenariusz porwania, ale przygotowane były już także konkretne miejsca, gdzie miały być przetrzymywane ofiary, a między porywaczami rozdzielono konkretne role i zadania.

W kluczowym dla przygotowywanego uprowadzenia momencie do akcji wkroczyli policjanci  nowosądeckiego Centralnego Biura Śledczego, wspierani przez funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Trzej mężczyźni zatrzymani zostali pod zarzutem przygotowania do uprowadzenia osób. Decyzją Sądu Rejonowego w Nowym Sączu, na wniosek Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu, dwóch z nich zostało tymczasowo aresztowanych na trzy miesiące, wobec trzeciego zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze: policyjny dozór i poręczenie majątkowe.

Podczas przeszukań prowadzonych w miejscach, gdzie przebywali porywacze, policjanci odnaleźli m.in. rejestrator monitoringu,  paralizator elektryczny oraz kominiarki, a także telefony komórkowe z wieloma kartami sim.

Niewykluczone, że w sprawie tej będą kolejne zatrzymania.

(KWP w Krakowie / mg)

Powrót na górę strony