Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nagrodzeni za dzielność i ofiarność

Data publikacji 11.03.2014

W Komendzie Głównej Policji odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń – Krzyża Zasługi za Dzielność oraz Medalu za Ofiarność i Odwagę. Wyróżnieni, st. post. Mariusz Jachimiak i Karol Sztucki, wykazali się odwagą i narażali własne życie, niosąc pomoc innym ludziom. Odznaczenia wręczył Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński.

Krzyż Zasługi za Dzielność to odznaczenie przyznawane funkcjonariuszom za działania podjęte w wyjątkowo trudnych warunkach z narażeniem własnego życia lub zdrowia, w obronie prawa, nietykalności granic państwowych oraz życia, mienia i bezpieczeństwa obywateli. Medal za Ofiarność i Odwagę to cywilne odznaczenie państwowe będące nagrodą dla osób, które z narażeniem życia lub zdrowia ratowały zagrożone życie ludzkie lub mienie.
 
St. post. Mariusz Jachimiak  z Komendy Powiatowej Policji w Kraśniku,  odznaczony Krzyżem Zasługi za Dzielność, uratował z pożaru mężczyznę. Do zdarzenia doszło 19 maja 2013 r. w jednym z mieszkań przy ul. Klonowej w Kraśniku. Policjanci jako pierwsi pojawili się na miejscu. Na balkonie jednego z mieszkań, na parterze budynku, zauważyli mężczyznę na wózku inwalidzkim. Funkcjonariusze, nie bacząc na płomienie, wydostali mężczyznę. 62-latek w stanie ciężkim został przetransportowany do szpitala w Łęcznej.

Karol Sztucki, odznaczony  Medalem za Ofiarność i Odwagę, z narażeniem życia i zdrowia próbował zapobiec popełnieniu przestępstwa. Do zdarzenia doszło w Kędzierzynie-Koźlu. Wracając do domu 10 kwietnia 2013 r., Karol Sztucki usłyszał wołanie o pomoc kobiety, która wybiegała z agencji bankowej. Bez chwili wahania rzucił się do drzwi, próbując powstrzymać uciekającego przestępcę, który napadł na placówkę i ukradł 13 tys. złotych. W trakcie szamotaniny Karol Sztucki został trzykrotnie pchnięty nożem. Mężczyzna w ciężkim stanie trafił do szpitala. Bandycie udało się uciec, ale pół godziny później został zatrzymany przez policję.

mg

Powrót na górę strony