Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci CBŚ zlikwidowali nielegalny kanał przerzutowy papierosów do Wielkiej Brytanii

Data publikacji 16.03.2014

Policjanci z CBŚ weszli jednocześnie do dwóch magazynów lubelskiej firmy, gdzie zamiast dywaników samochodowych były pakowane na eksport przemycane papierosy. Policjanci zatrzymali dwóch mieszkańców Lublina i zabezpieczyli ponad 45 tys. paczek papierosów. Wartość uszczuplenia na rzecz Skarbu Państwa wynosi około miliona złotych. Materiały sprawy przekazano do Prokuratury Okręgowej w Lublinie, która będzie nadzorowała prowadzone postępowanie.

W piątek po południu dwie grupy policjantów z Centralnego Biura Śledczego weszły jednocześnie na teren dwóch magazynów lubelskiej firmy zajmującej się eksportem akcesoriów samochodowych do Wielkiej Brytanii. Gdy policjanci weszli na teren magazynów, do kartonów, zamiast deklarowanych dywaników samochodowych, pakowane były papierosy pochodzące w głównej mierze z przemytu zza wschodniej granicy Unii Europejskiej. Policjanci zabezpieczyli ponad 45 tys. paczek papierosów. Wartość uszczuplenia na rzecz Skarbu Państwa wyniosła prawie milion złotych.

W czasie akcji policjanci zatrzymali dwóch mieszkańców Lublina w wieku 30 i 38 lat. Młodszy z mężczyzn, Mariusz S., był wcześniej zatrzymany za przestępstwa o charakterze kryminalnym. Dzisiaj obaj mężczyźni zostaną doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Lublinie, gdzie usłyszą zarzuty związane z przemytem papierosów na wielką skalę.

Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów z CBŚ do przemytu mogło dochodzić od około dwóch lat. Do ujawnienia nielegalnego procederu doszło między innymi dzięki dobrej współpracy z firmą logistyczną o zasięgu europejskim. Nielegalny proceder polegał na tym, że organizatorzy kontrabandy na wielką skalę, pod pozorem legalnie działającej firmy, przesyłali rzekomo akcesoria samochodowe do Wielkiej Brytanii. Do transportu paczek wykorzystywali legalnie działające firmy przewozowe. Paczki były tak skonstruowane, że po ich  otwarciu faktycznie widoczne były atrapy elementów wyposażenia samochodów, jednak głębiej były umieszczone przemycane papierosy.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że dzięki wysokim różnicom cen papierosów organizatorzy kontrabandy mogli osiągnąć bardzo wysokie nielegalne dochody. Cena paczki papierosów przemycanej zza wschodniej granicy sięga kilku złotych, a ta sama paczka sprzedawana  w Anglii osiągała cenę 6-7  funtów brytyjskich. Policjanci ustalają, jaką ilość papierosów mogli przemycić przez oststnie dwa lata.

Podczas działań związanych z zabezpieczeniem kontrabandy policjantów wspomagali funkcjonariusze z Urzędu Celnego w Lublinie. Materiały w sprawie przekazano do Prokuratury Okręgowej w Lublinie, która będzie nadzorowała prowadzone postępowanie.

To pierwsze zatrzymania w tej sprawie. Sprawa ma charakter rozwojowy.

(KWP w Lublinie / mg)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 21.3 MB)

Powrót na górę strony