Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pijana matka wiozła dzieci samochodem

Data publikacji 17.03.2014

Mrągowskich policjantów zaniepokoiło to, co zobaczyli. Przez szybę znajdującą się nad bagażnikiem opla kombi widać było głowę dziecka. Patrol zatrzymał auto do kontroli. Okazało się, że jechała nim pięcioosobowa rodzina. Samochód prowadziła mająca prawie 2 promile matka, obok siedział też pijany ojciec. Na tylnej kanapie razem z dwoma dziewczynkami siedziała znajoma rodziców, a więc dla najmłodszej 6-letniej dziewczynki nie było już miejsca, dlatego dziecko musiało jechać w bagażniku.

Głowa dziecka znad bagażnika

Wczoraj tuż przed godziną 16.00 patrol ruchu drogowego pełniąc służbę w miejscowości Kosewo w gminie Mrągowo zauważył jadącego drogą opla combi. Zainteresowanie funkcjonariuszy wzbudziło to, że w bagażniku samochodu za tylnymi siedzeniami siedziało dziecko. Policjanci ruszyli za autem i chwilę później zatrzymali samochód do kontroli.

Za kierownicą pijana matka, w bagażniku 6-latka

Jak się okazało, za kierownicą opla siedziała 39–letnia kobieta, a obok na miejscu pasażera jej mąż. Na tylnej kanapie auta siedziało dwoje dzieci i znajoma rodziców, więc dla najmłodszej 6-latki zabrakło już miejsca, dlatego dziecko musiało jechać w bagażniku. Funkcjonariusze sprawdzili stan trzeźwości kierującej. Badanie wykazało w organizmie 39-latki prawie 2 promile alkoholu. Podczas interwencji siedzący obok mąż wysiadł z auta i zaczął się awanturować. Mężczyzna nie reagował na polecenia funkcjonariuszy, zareagował agresją. Policjanci obezwładnili awanturnika i zatrzymali w policyjnym areszcie. Jak się okazało, on również był nietrzeźwy. Mężczyzna miał w organizmie ponad dwa promile alkoholu.

Dzieci w wieku od 6 do 14 lat zostały przekazane pod opiekę przyjacielowi rodziny.

Konsekwencje karne

Teraz nietrzeźwi rodzice odpowiedzą przed sądem. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości 39–letniej kobiecie grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów nawet do 10 lat.  Kobieta odpowie także za niewłaściwe przewożenie dzieci.

Natomiast 41–letniemu ojcu za znieważenie funkcjonariuszy i naruszenie ich nietykalności cielesnej grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Dodatkowo o sprawowaniu przez rodziców opieki nad dziećmi pod wpływem alkoholu zostanie powiadomiony sąd rodzinny i nieletnich.

Statystyka w regionie

W 2013 roku policjanci z Warmii i Mazur ukarali mandatami, bądź skierowali sprawę do sądu w stosunku do 279 rodziców, opiekunów, którzy niewłaściwie przewozili dzieci. Za to wykroczenie grozi mandat w wysokości 150 złotych i 6 punków karnych.

Kilka przykładów policyjnych interwencji wobec nieodpowiedzialnych rodziców:

Mrągowo, 14 lutego 2014

Policyjne działania kontrolne sprawdzające, jak rodzice dbają o bezpieczeństwo swoich dzieci odbyły się tego dnia rano w pobliżu Szkoły Podstawowej w Pieckach. Uwagę policjantów zwrócił kierowca audi. Podczas kontroli okazało się, że kierowca przewoził dzieci bez obowiązkowych fotelików. Mało tego, mężczyzna prowadził pojazd bez wymaganych uprawnień do kierowania. Dodatkowo w  środku pojazdu, na kokpicie policjanci zauważyli tzw. koguta.

Za pierwsze dwa wykroczenia policjanci ukarali 34-latka mandatem. Natomiast za posiadanie tzw. koguta, czyli urządzenia stanowiącego obowiązkowe wyposażenie pojazdu uprzywilejowanego odpowie on przed sądem.

Za wykroczenie to grozi kara grzywny do 5000 złotych. Ponadto zabezpieczony przez policjantów przedmiot według prawa podlega przepadkowi, choćby nie był własnością sprawcy.

Ełk, 31 października 2013

Około godziny 11.00 ełccy policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli samochód marki Opel, którym kierowała 29-letnia kobieta. Uwagę policjantów zwrócił 8-letni pasażer, który jechał na przednim siedzeniu, a zamiast fotelika ochronnego miał podłożoną poduszkę. Podczas wykonywania czynności funkcjonariusze zauważyli, że w samochodzie, w którym mogły podróżować maksymalnie dwie osoby, znajdował się jeszcze jeden pasażer. Jak się okazało, w części bagażowej auta kobieta przewoziła 5-letnie dziecko, które przykryła tekturą. Policjanci uniemożliwili kierującej dalszą jazdę i za popełnione wykroczenia ukarali ją mandatem.
 

Gołdap, 8 września 2013

Około godziny 13.00 oficer dyżurny gołdapskiej komendy otrzymał zgłoszenie, że kierujący osobowym volvo jadąc  trasą Pogorzel – Gołdap nie stosuje się do sygnalizacji świetlnej oraz przewozi dziecko bez fotelika ochronnego.  Patrol ruchu drogowego przed miejscowością Jabramowo zatrzymał do kontroli wskazany samochód. Kierowca podał dane personalne oraz okazał policjantom wymagane dokumenty. Okazało się, że na zdjęciach była zupełnie inna osoba. Mężczyzna wykorzystując podobieństwo oraz znajomość zawartych w dokumencie danych podał dane personalne jednego z pasażerów. Funkcjonariusze w aucie odnaleźli prawdziwe dokumenty kierowcy. Po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych okazało się, że 50-letni mieszkaniec  Suwałk  miał orzeczony sądowy zakaz prowadzenia pojazdów do 2014 roku. Na tym jednak problemy mężczyzny się nie skończyły. Andrzej P. został poddany badaniu na zawartość alkoholu w organizmie. Alkomat wskazał blisko 2 promile. Ponadto w pojeździe znajdowały się jeszcze trzy osoby oraz dwoje małoletnich dzieci w wieku 2 lat. Od wszystkich dorosłych pasażerów czuć było alkohol. Badanie alkomatem wykazało że mieli oni od prawie 1 do 2 promili alkoholu w organizmie.

Okazało się także, że jedno z dzieci było przewożone bez wymaganego przepisami fotelika ochronnego. Kierujący Andrzej P. trafił do policyjnego aresztu. Usłyszał zarzut posługiwania się cudzymi dokumentami. Odpowie też za jazdę w stanie nietrzeźwości oraz za lekceważenie wyroku sądowego. Odpowiedzialności nie uniknęli również pasażerowie, którzy pijani sprawowali opiekę nad dziećmi.

Kętrzyn, 10 sierpnia 2013

Około godziny 20.00 dzielnicowi z kętrzyńskiej komendy Policji kontrolując rejon gminy Barciany na trasie Dębiany - Ogródki zauważyli jadące audi bez włączonych świateł mijania. Kierowca pojazdu nie miał także zapiętych pasów bezpieczeństwa i na tylnej kanapie przewożone było dziecko bez fotelika. Policjanci postanowili zatrzymać auto do kontroli. Pomimo wydawanych przez dzielnicowych  wyraźnych  znaków do zatrzymania pojazdu kierowca auta zaczął uciekać. Po krótkim pościgu policjanci zatrzymali go. Szybko wyjaśnił się powód ucieczki. 26-letni Mateusz W. był pijany. Badanie wykazało, że miał 2,2 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna na dodatek przewoził swoją 4-letnią córkę bez fotelika, nie miał przy sobie prawa jazdy, okazało się też, że samochód, którym jechał nie powinien w ogóle poruszać się po drodze z uwagi na brak aktualnych badań technicznych.

Dziewczynka została przekazana pod opiekę trzeźwej matki.

(KWP w Olsztynie/ mj)

Powrót na górę strony